co zrobić aby paznokcie szybciej rosły
Kategorie DłonieUrodaZdrowie

Co zrobić aby paznokcie rosły szybciej – niezawodne sposoby

Mocne, jasne i dobrze wyprofilowane paznokcie to najlepsza ozdoba dłoni. Jeżeli zadbamy o nie w odpowiedni sposób, to łatwo zniosą malowanie czy nakładanie hybryd. Stosując kilka prostych trików możesz sprawić, żeby szybciej rosły paznokcie u rąk. Zyskasz tym samym doskonałą regenerację i częściej będziesz mogła zmieniać kształt płytki.

Przyczyny słabego wzrostu paznokci

Uszkodzenia mechaniczne, nadmierny kontakt z substancjami drażniącymi (np. detergenty), niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze, choroby skóry czy nawyk obgryzania – to tylko kilka podstawowych powodów mizernego wzrostu paznokci. Osłabienie skutkuje nadmierną łamliwością, rozdwajaniem się płytki, wrastaniem w otaczającą je skórę oraz innymi defektami kosmetycznymi, np. w postaci pofalowanej płytki czy białych wykwitów.

co zrobić aby paznokcie rosły szybciej

Co zrobić żeby paznokcie szybciej rosły – domowe sposoby

Zanim sięgniesz po specyfiki z drogerii czy apteki, wypróbuj domowe sposoby na to, żeby paznokcie rosły szybciej. Jedną ze skutecznych metod jest wcieranie w nie oliwy połączonej z sokiem z cytryny (najlepiej podgrzanymi). Kolejną grupą produktów o szczególnie dobroczynnym działaniu na paznokcie są różnego typu olejki – np. migdałowy, z pestek dyni, z drzewa herbacianego czy jojoba. Jeżeli nie masz wrażliwej skóry, to możesz je wcierać bezpośrednio w paznokcie i ich okolice. Jeśli obawiasz się podrażnień, rozcieńcz olejek w małej ilości wody i wymocz w nim całe dłonie.

Co zrobić żeby paznokcie szybko rosły – odżywiane od wewnątrz

Nakładanie różnorodnych specyfików na powierzchnie paznokcie może okazać się niewystarczające, jeżeli Twój organizm będzie się zmagał z niedoborami składników odżywczych, wynikających z nieprawidłowej diety. Przeanalizuj swoje menu i wprowadź w jadłospis większą ilość warzyw oraz roślin, tłustych ryb morskich i chudego nabiału. Wpłynie to pozytywnie na cały organizm i pozwoli na lepszą regenerację paznokci, co bezpośrednio prowadzi do ich przyspieszonego wzrostu. Jeżeli niedobory są wyjątkowo duże, to wspomóż się suplementacją (pamiętaj jednak, iż witaminy i minerały naturalnego pochodzenia cechują się znacząco wyższym stopniem przyswajalności, niż te łykane w tabletkach). Żeby paznokcie rosły szybciej, należy zadbać szczególnie o wysoką podaż witamin A, B, C i D. Ponadto odpowiednie ukrwienie palców dostarcza dużą ilość tlenu i składników odżywczych, co przekłada się w prosty sposób na lepsze odżywienie płytki.

Czego nie robić, żeby paznokcie szybko rosły

Odżywienie płytki wewnętrznie i zewnętrznie to dopiero połowa sukcesu. Jeżeli borykałaś się z problemem słabych, łamliwych i powolnie rosnących paznokci, to być może jego źródło leżało w nadmiernym obciążaniu ich niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi. Ciągłe nakładanie lakierów czy żeli (szczególnie tych o intensywnych i ciemnych barwach) oraz wykonywanie różnych czynności domowych bez rękawiczek ochronnych, to prosta droga do zniszczenia nawet najbardziej odpornej płytki. Regularnie nawilżaj skórę dłoni, zabezpieczaj je przed nagłą zmianą temperatury i kontaktem z podrażniającymi substancjami. Skuteczność podjętych działań będzie zaskakująco szybka.

Fotografie: pixabay.com