×

8 czynników, które mają korzystny wpływ na długość i jakość życia. Potwierdzają to liczne badania

Co zrobić, żeby być długo i szczęśliwie? Ahhh… Chyba każdy chciałby znać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Jedno jest pewne. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma cudownego „środka”, który gwarantuje długie życie nam wszystkim, ale o tym zapewne doskonale wiesz 🙂 Nie mniej jednak niektórym udało się dożyć sędziwego wieku w zdrowiu i szczęściu. Wielu z nich zawdzięcza to połączeniu zdrowego i aktywnego stylu życia z niewielkim wsparciem ze strony genetyki.

8 czynników, które mają korzystny wpływ na długość i jakość życia. Potwierdzają to liczne badania

1. Odpowiednie geny, szczęśliwy styl życia i odrobina matematyki

Według naukowców stulatków łączy jedno: ich styl życia składa się z silnych przyjaźni, więzi rodzinnych, aktywności fizycznej i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Najstarszą żyjącą superstulatką jest 118-letnia Kane Tanaka, która twierdzi, że swoją długowieczność zawdzięcza wierze, rodzinie, odpowiedniej ilości snu, nadziei, zdrowej żywności i zamiłowaniu do matematyki. Uważa się również, że rodzeństwo i dzieci tzw. osób długowiecznych, mają większą szansę na długie życie w zdrowiu.

2. Posiadanie młodej matki

Jeśli różnica wieku pomiędzy Tobą, a Twoją matką jest stosunkowo nieduża, teoretycznie może wydłużać to Twoje szanse na dłuższe życie. Badania sugerują, że dzieci kobiet, które urodziły najpóźniej w wieku 25 lat, statystycznie żyją dłużej. Dokładne przyczyny tego „zjawiska” nie są znane. Wstępnie zakłada się, że stoi za tym „kondycja” komórek jajowych matki w momencie zapłodnienia.

3. Posiadanie przyjaciół

Izolacja i samotność mogą zagrażać naszemu zdrowiu tak samo, jak otyłość, a nawet bardziej – potwierdzają to badania. Niepokojące zjawisko najbardziej dotknie młode pokolenia, które potrafi spędzać wiele godzin dziennie przed ekranami komputerów.

4. Picie dużych ilości herbaty

„Niebieskie strefy” (“Blue Zones”) to badanie/projekt National Geographic, który bada styl życia społeczności z największą liczbą stulatków na świecie. Co się okazało, superstulatków najbardziej wyróżniało… regularne picie herbaty. W szczególności zielonej herbaty ze względu na jej liczne właściwości zdrowotne.

5. Siła fizyczna

Przeprowadzone w Szwecji badanie wykazało, że ludzie, którzy są słabi fizycznie, są bardziej narażeni na problemy zdrowotne. Podczas gdy ci, których siła mięśniowa była powyżej średniej, mieli 20%-35% szans na dłuższe życie. Takie osoby były też mniej narażone na choroby psychiczne.

6. Spożywanie większej ilości orzechów

Orzechy są bogate w białko, błonnik, przeciwutleniacze, witaminy i minerały. Badanie sugeruje, że osoby, które spożywały co najmniej 3 porcje orzechów tygodniowo, miały o 39% niższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

7. Bycie szczęśliwym

Kolejne badanie sugeruje, że satysfakcja z życia, optymizm i pozytywne emocje mogą nie tylko być dobre dla naszego zdrowia, ale również przekładać się na naszą długowieczność. Inne badania dowodzą z kolei, że szczęśliwsi ludzie mogą żyć średnio do 18% dłużej niż ci, którzy nie są szczęśliwi. Kane Tanaka jest doskonałym przykładem tego, co szczęśliwe życie może zrobić dla Twojej długowieczności.

8. Bycie bardziej zdyscyplinowanym i zorganizowanym

Bycie zorganizowanym, zdyscyplinowanym, i zorientowanym na cel nie tylko przyniesie korzyści naszemu życiu zawodowemu i osobistemu, ale może mieć również wpływ na długość naszego życia. Badanie, w którym monitorowano zdrowie i nawyki chłopców i dziewcząt aż do starości, wykazało, że ci, którzy byli zorganizowani i zdyscyplinowani, żyli o 11% dłużej niż ci, którzy nie podzielali tych cech.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować