×

Co na zajady – leczymy przyczyny i objawy

Zajady to stany zapalne, które pojawiają się w kącikach naszych ust. Wywołane są zazwyczaj przez grzyby lub bakterie zajady są związane z poważnym dyskomfortem, jak i problemami natury estetycznej. Zmiany te pojawiają się u nas najczęściej w sytuacjach, kiedy jesteśmy bardzo przemęczeni lub też nasza dieta nie dostarcza nam niezbędnych substancji odżywczych. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pomogą nam pozbyć się zajadów. Co na zajady? Mamy do wyboru zarówno farmakologiczne, jak i domowe sposoby.

Co na zajady – jak sobie radzić z przykrą dolegliwością?

Zajadom najlepiej jest zapobiegać. W tym celu należy zadbać o zróżnicowaną dietę bogatą zwłaszcza w witaminy z grupy B. Jeżeli w kącikach ust zauważyliśmy już zmiany, które są zapowiedzią zajadów powinniśmy jak najszybciej zadbać o naszą dietę. Warto jest wprowadzić do niej zarówno produkty bogate w witaminy B, zwłaszcza witaminę B2, jak i produkty zawierające duże ilości witaminy C, która przyspiesza gojenie się ran. Warto jest dopilnować, żeby w naszym jadłospisie znalazły się przetwory mleczne – dobrze sprawdzą się jogurty, kefiry, maślanki, a także twaróg, który zawiera szczególnie dużo witaminy B2. Dobrze skomponowania dieta sprawi, że nasze zmiany skórne będą się goić zdecydowanie szybciej. Pamiętajmy, żeby wykluczyć z naszego jadłospisu słodycze i słodkie napoje gazowane, które mogą przyczyniać się do rozwoju zajadów. Może być to szczególnie trudne u dzieci, jednak warto jest podjąć starania o zmianę diety na zdrowszą.

co na zajady

Zazwyczaj podejmujemy walkę z zajadami, kiedy te już się pojawią. Zmiany w naszym jadłospisie warto jest w takich sytuacjach uzupełnić leczeniem objawów. Co na zajady? W aptekach znajdziemy wiele kremów i maści, które pomogą nam pozbyć się tego problemu. Jednak zanim sięgniemy po medykamenty, warto jest wypróbować naturalne i sprawdzone domowe sposoby na zajady. Domowe sposoby mogą być lepszym rozwiązaniem zwłaszcza u kobiet w ciąży, które nie powinny stosować nowych leków bez konsultacji z lekarzem, a także u dziecka.

Co na zajady, czyli leczenie objawowe

źródło: canva

źródło: canva

Zajady są wynikiem niedoboru w naszej diecie witaminy B2. Kiedy zastanawiamy się co stosować na zajady, przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o tej witaminie. Oprócz uzupełnienia naszej diety w witaminę B2, warto jest również pomyśleć o stworzeniu własnych maści na bazie tej witaminy. Możemy po prostu dodawać witaminy B2 do kremu, którego używamy na co dzień. Warto jest również stosować miejscowe kompresy na zajady. Możemy je wykonać z produktów o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwzapalnym. Z pewnością dobre rezultaty uzyskamy nakładając na zmiany w kącikach ust niewielkie ilości miodu, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Podobnie doskonałe efekty uzyskamy nacierając zmiany skórne czosnkiem. Substancją, która zawiera duże ilości witaminy B2 są drożdże. Możemy je nakładać punktowo na problematyczne miejsca, dobre efekty przynosi również kuracja polegająca na piciu drożdży. Drożdże zalewamy ciepłym mlekiem i dodajemy do nich łyżeczkę cukru lub miodu. Taką miksturę pijemy przez około tydzień lub twa tygodnie. Prawdopodobnie szybko zaobserwujemy zmiany.

Jeżeli nie chcemy korzystać z domowych sposobów możemy udać się do apteki. Bardzo dobre rezultaty w walce z zajadami przynosi maść z dużą zawartością witaminy B2. Warto także zaopatrzyć się w maść cynkową. Równie dobrze sprawdzą się kremy dla dzieci z zawartością cynku. Jeżeli nie możemy pozbyć się zajadów ani domowymi sposobami, ani lekami dostępnymi bez recepty, koniecznie powinniśmy udać się po poradę do lekarza.

Może Cię zainteresować