Kategorie Zdrowie

Co na suchy kaszel? Skuteczne metody na pozbycie się go

Kaszel najczęściej towarzyszy infekcjom dróg oddechowych, jednak może także pojawiać się także w innych sytuacjach. Co na suchy kaszel pomoże najszybciej i jednocześnie będzie najbardziej skuteczne? Poznaj kilka metod, dzięki którym szybko złagodzisz tą dolegliwość.

Suchy kaszel – domowe sposoby

Suchy kaszel najczęściej zwiastuje rychłe nadejście choroby. Może jednak być także reakcją alergiczną, na zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, dym papierosowy lub inne czynniki podrażniające i wysuszające śluzówkę gardła. To właśnie nadmierne wysuszenie śluzówki powoduje podrażnienie i odruch kaszlenia. Dlatego podstawą jest nawilżenie dróg oddechowych. Suchy kaszel powoduje znaczne trudności w swobodnym oddychaniu, mówieniu, a także spaniu. Jeśli dopada Cię nagle, a Ty nie masz możliwości wybrania się do apteki, wypróbuj domowe sposoby jego leczenia. Jeśli nie wiesz, jaka jest bezpośrednia przyczyna napadów suchego kaszlu, pierwszym krokiem który na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc, jest nawilżenie powietrza. Jeśli nie masz w domu nawilżacza powietrza, wystarczy, że położysz na kaloryferze czy piecu mokre ręczniki. Warto dbać także o to, by powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej, było odpowiednio nawilżone. Śluzówkę gardła trzeba także nawilżać od wewnątrz. Pomożemy sobie także stosując na przykład tabletki do ssania z propolisem, który wykazuje działanie antywirusowe i antybakteryjne. Prócz stosowania pastylek do ssania, warto także sięgać jak najczęściej po płyny. Doskonale sprawdzi się zarówno czysta, przegotowana woda, jak również z dodatkiem miodu. Pomoże także spożywanie naparu z siemienia lnianego, który pozostawi na ścianach gardła delikatną powłokę ochronną. Warto pamiętać przy tym, by napoje nie były zimne. Najlepsza będzie temperatura pokojowa lub lekkie ich podgrzanie.

co na suchy kaszel

Nocna zmora, czyli co na kaszel nocą?

Nocne napady suchego kaszlu skutecznie uniemożliwiają spokojny sen. W przypadku kaszlu mokrego rozwiązanie wydaje się być łatwiejsze – stosowanie leków wykrztuśnych pomoże w oczyszczeniu dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, dzięki czemu kaszel szybciej ustanie. Co jednak z kaszlem suchym? Mało kto wie o tym, że rozwiązaniem także mogą być leki wykrztuśne. Dlaczego? Zmieniają one suchy kaszel w kaszel produktywny – a więc taki, który zbierze flegmę, wraz z którą usunięte zostaną wszelkie mikroby i ich produkty przemiany materii. Preparaty wykrztuśne można jednak stosować tylko do godziny 16. Suchy kaszel w nocy pomogą załagodzić tabletki do ssania, zawierające wspomniany już propolis, ale także tymianek. Sposobem, który sprawdzi się zarówno u dorosłych, jak i na suchy kaszel u dzieci, jest wypicie kubka ciepłego mleka z masłem i czosnkiem jak również oliwa z cytryną. Pomoże także syrop z korzenia prawoślazu – nawilży śluzówkę, a także pozostawi na ściankach gardła warstewkę ochronną. Jeśli kaszel nie ustanie w ciągu kilku dni, ani nie przeistoczy się w kaszel mokry, koniecznie wybierz się do lekarza. Może to być bowiem zwiastun poważnych problemów ze zdrowiem.