Kategorie Medycyna naturalnaZdrowie

Oparzenie jest bolesne i długo widoczne. Pierwsza pomoc jest tu kluczowa!

Oparzenia różnego stopnia należy szybko załagodzić. Co na oparzenia niewielkiego stopnia będzie najskuteczniejsze? Poznaj metody, dzięki którym szybko przyniesiesz ulgę zarówno sobie, jak i innym.

Postępowanie przy oparzeniach – krótka ściąga

Oparzenia skóry zdarzają się niezwykle często i narażeni są na nie niemal wszyscy.

Wystarczy chwila nieuwagi w kuchni czy na plaży, by skóra zaczerwieniła się i pojawił się piekący ból. Oparzoną skórę trzeba szybko opatrzyć – warto jednak wiedzieć, czego zdecydowanie robić nie wolno.

Po pierwsze – nie smaruj skóry tłustymi kremami. Uniemożliwiają one bowiem odparowanie ciepła ze skóry, co dodatkowo ją podrażni i zaostrzy ból.

Poparzone miejsce najlepiej umieścić pod strumieniem chłodnej, bieżącej wody, a następnie – w zależności od jego stopnia – podjąć kolejne kroki

Nie odklejaj także na siłę odzieży, jeśli przyległa do oparzonej skóry. Pamiętaj także, by pod żadnym pozorem nie przekłuwać pojawiających się pęcherzy, a także zdjąć biżuterię z okolic poparzonego miejsca. Jeśli występują pękające bąble lub powstaje rana otwarta, koniecznie trzeba wezwać pogotowie.

co na oparzenia

Co na oparzenia słoneczne – jak uśmierzyć ból i podrażnienie?

Oparzenia spowodowane nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne zdarzają się niezwykle często. Wystarczy źle ocenić moc promieni słonecznych, wyjść na dwór bez zabezpieczenia skóry filtrem, przysnąć na plaży lub też pływać w wodzie w pełnym słońcu, by skóra zareagowała zaczerwienieniem, silnym pieczeniem, a niekiedy nawet bąblami oraz łuszczeniem się.

Przy oparzonej skórze trzeba reagować od razu. Jeśli nie masz akurat pod ręką maści ani kremu na oparzenia, wykorzystaj domowe patenty, które są równie skuteczne. Naturalne metody na oparzenia sprawdzają się wcale nie gorzej, niż stosowanie specyfików dostępnych w aptekach.

Pierwszą, doraźną metodą, jest wzięcie chłodnego prysznica. Woda nie może być jednak zimna – w zetknięciu z rozpaloną skórą spowoduje jeszcze większe podrażnienie naskórka

Po prysznicu możesz nałożyć na oparzone miejsca miód (najlepiej w formie kompresu, na gazie) – działa on przeciwzapalnie i łagodząco. Najstarszym znanym sposobem jest także nałożenie kefiru lub maślanki. Zawarte w nich witaminy A,D i E przyspieszą regenerację naskórka.

Oparzenie olejem i parą, czyli najczęstsze wypadki w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym o oparzenia najłatwiej. Chwila nieuwagi podczas gotowania wystarczy, by na skórze znalazła się wrząca woda, rozgrzany olej czy też buchnęła na nią gorąca para wodna. Jeśli Twoja skóra zetknęła się z rozgrzanym olejem czy parą wodną, postępuj tak, jak w przypadku innych oparzeń.

Umieść więc oparzoną powierzchnię skóry pod strumieniem chłodnej, bieżącej wody, a następnie nałóż na nią białko jajka

Surowe białko z kurzego jajka, najlepiej chłodne, nanieś na gazę i taki opatrunek umieść na skórze na około 15 minut. Białko wykazuje właściwości hamujące stany zapalne, antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Możesz także wykorzystać właściwości zielonego ogórka. Zawiera on mnóstwo antyoksydantów oraz witaminę C. Plasterki ogórka przyłóż na oparzone miejsca i pozostaw na skórze przez około pół godziny.