×

Co na katar, czyli jak sobie radzić z nieżytem nosa?

Popularne powiedzenie mówi, że katar nieleczony trwa 7 dni, a leczony … tydzień. Czy jest tak rzeczywiście i nie warto walczyć z katarem? Wręcz przeciwnie, nieżyt nosa jest wyjątkowo nieprzyjemny i uciążliwy więc warto znać sposoby jak sobie z nim nawet doraźnie radzić. Poza tym warto brać pod uwagę to, że katar katarowi nierówny. Inaczej postępujemy w przypadku ropnego kataru w infekcji a zupełnie inaczej gdy doskwiera nam wodnisty katar sienny. Zupełnie inne metody można zalecić osobie dorosłej, a inne zastosujemy gdy musimy oczyścić nosek niemowlaka.

Małe noski, duży kłopot, co na katar dla niemowlaka i przedszkolaka

Katar u niemowlaka może być szczególnie uciążliwy. Tak małe dziecko nie „wysmarcze” noska i przywrócenie drożności to nie tylko sprawa komfortu ale też bezpieczeństwa. Nie możemy zapominać, że przy karmieniu piersią maluch może mieć problem ze ssaniem przy zatkanym nosku. To może grozić odwodnieniem i innymi poważnymi konsekwencjami. Powikłany katar może prowadzić do zapalenia uszu czy zatok. Jak pomóc niemowlakowi? Układajmy go na brzuszku. Do spania należy ułożyć dziecko tak by głowa była wyżej. Przede wszystkim w czasie snu ale też czuwania w pokoju, w którym przebywa dziecko powinna panować prawidłowa wilgotność. Rozrzedzić wydzielinę mogą łagodne preparaty wody morskiej, sól fizjologiczna oraz stosowana pod nosek maść majerankowa. Starsze niemowlę i dziecko można też smarować maścią z substancją lotną. Nawet u starszych dzieci należy unikać kropli do nosa, bo chociaż przynoszą szybka ulgę ich działanie nie jest długotrwałe, podrażniają śluzówkę nosa i „uzależniają”. Czasem jednak by umożliwić karmienie trzeba sięgnąć po te preparaty, robimy to wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Zarówno u dziecka jak i osoby dorosłej nieocenione są inhalacje. Można je zrobić zarówno przy pomocy inhalatora jak i domowymi sposobami (wlewając napar ziół: tymianek, majeranek do gorącej wody i wdychanie pary)

co na katar

Katar nie jedno ma imię, katar sienny, katar zatokowy, katar w infekcji

Częstą dolegliwością, szczególnie w okresie wiosenno letnim jest alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny. Standardowo podaje się na niego leki antyhistaminowe, jednak ich stosowanie wiąże się z wieloma niepożądanymi skutkami ubocznymi jak np. senność. Ponadto preparaty te mogą być niebezpieczne w ciąży. Dlatego warto sięgać po domowe sposoby na katar. Szczególnie polecane i bezpieczne są inhalacje z naparu ziół. Doskonale sprawdzą się ty: majeranek, tymianek, lipa, rumianek oraz szałwia. Jeśli przygotowujemy inhalacje domowym sposobem, należy uważać na temperaturę wody i pary, by nie ulec poparzeniu. Ciepłe inhalacje i ziołowe okłady sprawdzą się doskonale w rozrzedzaniu gęstej wydzieliny gdy rozwinie się u nas katar zatokowy. Warto też przyjmować preparaty z witaminą C oraz rutyną ponieważ uszczelniają naczynia krwionośne. Pomocna i bezpieczna zarówno u dzieci jak i kobiet w ciąży jest aromaterapia. Możemy sięgnąć po gotowe mieszanki olejków eterycznych z apteki lub samodzielnie dobrać takie olejki, których stosowanie sprawia nam przyjemność. Szczególnie polecane są olejki: eukaliptusowy, sosnowy i miętowy ale także np. lawendowy. Możemy stosować je do inhalacji oraz skrapiać nimi np. poduszkę na której śpimy. Nie należy zapominać także o mechanicznym opróżnianiu nosa. U dzieci i dorosłych wystarczy częste używanie chusteczek. U niemowląt, które nie potrafią jeszcze „wydmuchać” noska stosujemy specjalne aspiratory, np. Fridę.

Może Cię zainteresować