Kategorie Medycyna naturalnaZdrowie

Co na ból ucha pomoże najlepiej? Sprawdź przyczyny i metody łagodzenia dolegliwości

Ból ucha jest dolegliwością pojawiającą się równie często, co katar, kaszel czy ból zatok. Pojawia się najczęściej jako towarzysz przeziębienia i pozostałość po nim. Co na ból ucha będzie najskuteczniejsze? Sprawdź, co możesz zrobić, by szybko pozbyć się tej dolegliwości!

Ból ucha – dolegliwość nie tylko dziecięca

Choć ból ucha wydaje się być dość nietypowy i jego pojawienie się kojarzy się od razu z poważniejszym schorzeniem, nie ma powodów do paniki. Bolące ucho pojawia się najczęściej u dzieci, jednak wcale nie omija także dorosłych. Najbardziej dokucza nocą, przez co trudno o spokojny i głęboki sen. Ból najczęściej pojawia się w wyniku przebytego przeziębienia oraz jako spadek po przebytej infekcji górnych dróg oddechowych. Zdarza się także po wydmuchaniu wydzieliny z nosa i położeniu się – wówczas płyny gromadzące się w przewodzie Eustachiusza naciskają na ucho, w efekcie czego zaczyna ono boleć. Kiedy się pojawi i dokucza na tyle mocno, że znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wypróbuj domowe sposoby. Szybko pomogą Ci złagodzić objawy.

co na ból ucha

Co na ból ucha? Metody łagodzenia dolegliwości ciepłem

Bolące ucho trzeba wygrzać. Pomoże w tym prąd ciepłego powietrza z suszarki do włosów, skierowany właśnie w problematyczne ucho. Jeśli to miejscowe rozwiązanie się nie sprawdzi, możesz zastosować patent, który będzie działał dłużej. Do plastikowej butelki nalej ciepłej wody, a następnie umieść ją pod poduszką. Ciepło wytwarzane przez butelkę zagrzeje poduszkę, a ta z kolei ucho. Ulga powinna nadejść dość szybko. Jeśli dolegliwość pojawiła się jesienią lub zimą, w sezonie grzewczym, do ogrzania bolącego ucha lub obu uszu wykorzystaj grzejnik. Połóż na nim czystą ściereczkę lub ręcznik, a następnie usiądź przy nim i połóż na ściereczce ucho.

Leczenie bez antybiotyków – wykorzystaj moc natury

Na ból uszu pomogą także leki dostępne bez recepty. Jednak zanim wybierzesz się do apteki, wypróbuj pozostałe sposoby domowe. Prócz wygrzewania uszu, łatwym i skutecznym sposobem jest zastosowanie oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci. By złagodzić infekcję, świąd i ból, wystarczy podgrzać płyn (nie może być jednak za gorący, bowiem może uszkodzić ucho), a następnie zaaplikować 2-3 krople do środka i położyć się do ciepłego łóżka. Drugą metodą jest użycie czosnku. Jego lecznicze właściwości znane są od dawna i wykorzystywane dość szeroko. Wypróbuj więc jego antybiotyczną moc także w przypadku leczenia dolegliwości bólowych uszu. Wystarczy, że ząbek soczystego czosnku dokładnie rozgnieciesz, a pozyskany sok zaaplikujesz do ucha. To bardzo silny, naturalny antybiotyk. Podobnie zadziała cebula. Ugotuj jedną do miękkości, a następnie owiń w ręczniczek i przyłóż ją do ucha i pozostaw na kilka minut. Czynność powtórz przy drugim uchu. Kolejnym patentem jest mięta. Choć kojarzy się ona raczej z orzeźwieniem i odświeżaniem oddechu, jej sok także pomoże złagodzić ból ucha. Ze świeżych liści wyciśnij sok, a następnie kilka kropel zaaplikuj wprost do obolałego ucha. Przyjemna ulga powinna nadejść szybko. Z każdym bólem ucha warto jednak wybrać się do lekarza, bowiem ból może mieć różne podłoże.