×

Co na ból gardła, gdy pastylki do ssania nie wystarczają?

Bolące gardło to jedna z tych dolegliwości, która nie pozwala nam na względnie normalne funkcjonowanie. Często połączona z chrypką, trudnościami z przełykaniem bądź lekką opuchlizną, powoduje, iż mówienie, jedzenie a nawet oddychanie sprawiają dyskomfort. Co na ból gardła zastosować w sytuacji gdy nie chcesz bądź nie możesz sięgać po powszechnie dostępne w aptece pastylki? Oto kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie tych przykrych objawów.

Co na silny ból gardła?

Płukanki to jedne z najbardziej naturalnych i prostych sposobów walki z bólem gardła. Mogą one opierać się na ziołach – mających właściwości przeciwzapalne i łagodzące, soli czy sodzie. Niezależnie od wybranej metody, pamiętaj o tym, iż płyn wykorzystywany do płukania gardła powinien posiadać temperaturę taką jak ciało. Ponadto ważna jest regularność – 3 a nawet 4 razy dziennie to optymalna częstotliwość wykonywani płukanki – stosowana rzadziej, będzie nieskuteczna, zaś częściej podrażni błonę śluzową. Do pół szklanki wody dodaj jedną łyżeczkę sody i powstałym roztworem płucz jamę ustną – nie dłużej niż 10 sekund jednorazowo. Soda działa przeciwzapalnie i pomaga zmniejszyć obrzęk. Podobną skutecznością wykazuje się roztwór soli – jednakże może on znacząco podrażnić zmienione chorobowo błony śluzowe, dlatego też należy ostrożnie podchodzić do tej metody.

Zioła idealne przy karmieniu piersią

Jeżeli ból gardła dopadł Cię w okresie, gdy karmisz piersią, to lepiej zrezygnuj ze wsparcia farmakologicznego i wylecz stan zapalny płukankami ziołowymi. Zaparz tymianek, szałwię bądź rumianek przez 15 minut pod przykryciem. Napary tego typu odkażą śluzówkę, zmniejszą jej obrzęk a ponadto znacznie złagodzą objawy bólu. Doskonałą alternatywą mogą być także herbatki ziołowe, np. z lipy z dodatkiem soku z cytryny i miodu. Uważaj jednak by spożywane napoje nie miały zbyt wysokiej bądź niskiej temperatury. Jeżeli walczysz z bólem gardła będąc w ciąży, skorzystaj z dobroczynnego działania czosnku. Zmiażdżony ząbek dodaj do mleka i takim napojem racz się przynajmniej trzy razy dziennie. Jego skuteczność oparta jest na właściwościach przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych.

co na ból gardła

Ostry ból gardła u dziecka

W przypadku małych dzieci, próba przekonania ich do wykonania płukanki ziołowej czy sodowej może okazać się trudnym wyzwaniem. Wtedy też, warto ugotować pożywny rosół, który ma działanie wzmacniające a znajdujące się w nim warzywa wydzielają olejki eteryczne, charakterystyczne dla aromaterapii. Zjadany powoli, w optymalnej temperaturze, zapewnia dokładne nawilżenie błon śluzowych i wypłukuje bakterie z okolic jamy ustnej. Sól znajdująca się w wywarze działa także obkurczająco. W przypadku większych dzieci, dobre nawilżenie błon, a co za tym idzie znaczące złagodzenie bólu zapewnia ssanie dropsów – wcale nie muszą być to specjalne produkty, dedykowane leczeniu bólu. Wystarczą klasyczne landrynki, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Co na ból gardła – odpoczynek to podstawa

Jeżeli nasze ciało walczy z infekcją gardła, to jest osłabione i znacznie podatniejsze na kolejne wirusy i bakterie. Dlatego też, niezastąpionym wsparciem dla walki z bólem jest odpoczynek. Niewielu z nas ma tego świadomość ale przemęczenie i ciągły stres, bardzo mocno osłabiają nasz układ immunologiczny, co może prowadzić do znacznie poważniejszych powikłań, niż klasyczny ból gardła. Jeżeli towarzyszy mu ból mięśni, uczucie ponadprzeciętnego zmęczenia albo temperatura, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Wtedy zapisane przez niego leki pozwolą na szybką rekonwalescencję, zaś wspomniane wyżej sposoby będą stanowiły dobre wsparcie w walce o zdrowie.

Może Cię zainteresować