×

Co kształt Twojego ciała mówi o Twoim zdrowiu?

Okazuje się, że tłuszcz tłuszczowi nierówny. Miejsce w którym się gromadzi ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Według naukowców, najbardziej niebezpieczny jest tłuszcz trzewny, czyli ten znajdujący się na brzuchu. Dlaczego?

„Tłuszcz tłuszczowi nierówny”

źródło: canva

źródło: canva


Wszyscy dobrze zdają sobie sprawę, że nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest niczym dobry i niesie ze sobą ryzyko problemów zdrowotnych. Pojawiają się dowody na to, że tłuszcz tłuszczowi nierówny i bardzo istotne dla naszego zdrowia jest to w jakich miejscach gromadzi się go najwięcej. Najniebezpieczniejszym typem tłuszczu jest tłuszcz trzewny. To twarda warstwa wewnętrzna oplatająca nasze narządy. Nadaje naszej sylwetce „kształt jabłka” i wiąże się z największym ryzykiem chorób.

Drugim rodzajem tkanki tłuszczowej jest tłuszcz podskórny. Jak sama nazwa mówi znajduje się on tuż po skórą i jest odpowiedzialny za powstawanie cellulitu. W rzeczywistości jest mniej szkodliwe niż tłuszcz trzewny oraz upodobał sobie zupełnie inną lokalizację. Gromadzi się głównie w okolicach ud i pośladków, tworząc sylwetkę w „kształcie gruszki”.

źródło: canva

źródło: canva

„Piwny brzuszek” musi znikąć!

Tłuszcz trzewny, czyli ten gromadzący się w okolicach brzucha, jest niebezpieczny ponieważ uwalnia do krwi toksyczne substancje i hormony które powodują stany zapalne. W wyniku tego mogą rozwijać się poważne schorzenia takie jak choroby serca oraz stłuszczenie wątroby. Bliskość tkanki tłuszczowej w okolicach narządów niesie ze sobą niekorzystne konsekwencje dla zdrowia.

źródło: canva

źródło: canva


Aby ustalić który rodzaj tłuszczu jest bardziej niebezpieczny, przeprowadzono dokładne badania. Wyniki wykazały, że u osób z wyższym poziomem tłuszczu trzewnego występuje trzykrotnie większe ryzyko niewydolności serca niż w porównaniu z osobami u których tłuszcz gromadził się w okolicach ud.

Gdy przybieramy na wadze w dolnej części ciała, powoduje to wytwarzanie nowych komórek tłuszczowych. Natomiast gdy przybieramy w okolicach brzucha komórki tłuszczowe rosną w wyniku czego zaczynają wyciekać z nich kwasy tłuszczowe, które przedostają się do krwiobiegu. Ta sytuacja jest bardzo niebezpieczna i toksyczna dla naszego organizmu.

Niestety nie mamy możliwości wyboru, gdzie tłuszcz ma się gromadzić. Najlepiej więc będzie utrzymywać odpowiednią masę ciała oraz poziom tłuszczu.

Źródła: www.dailymail.co.uk

Może Cię zainteresować