×

Co COVID-19 robi z płucami człowieka? Doktor omówił to na nagraniu

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim płuca. Płuca, w których potrafi siać prawdziwe spustoszenie. Doktor Bartosz Fijałek pokazał i wytłumaczył, co dzieje się z głównym narządem układu oddechowego człowieka chorego na COVID-19. Krótkie nagranie przeraża jednocześnie pokazując, jak wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia jest koronawirus.

Koronawirusy namnażają się w układzie oddechowym człowieka

Naukowcy zgodnie uważają, że wszelkie koronawirusy  najefektywniej mnożą się układzie oddechowym człowieka. Jak to wygląda w przypadku W początkowej fazie zakażenia SARS-CoV-2? COVID-19 niszczy kolejne komórki naszego organizmu, który stara się ich pozbyć, co przejawia się bardzo często suchym kaszlem. W zdecydowanej większości przypadków (około 80% chorych pacjentów) na tym infekcja się kończy.

COVID-19 schodzi do płuc

U tych mniej odpornych i bardziej schorowanych, zwłaszcza cierpiących na nadciśnienie czy cukrzycę, wirus potrafi wniknąć do płuc, gdzie bardzo szybko się namnaża siejąc tym samym ogromne spustoszenie. Atakuje pęcherzyki płucne dostarczające krew do płuc, komórki z rzęskami, które odpowiadają za oczyszczenie dróg oddechowych, a także komórki kubkowe produkujące śluz nawilżający płuca i oczyszczający je z wszelkich zanieczyszczeń. W dalszej części zakażenia COVID-19 zatyka płuca komórek uszkodzonymi komórkami. Paradoksalnie im większa będzie w takiej sytuacji odpowiedź immunologiczna organizmu, tym więcej martwych komórek będzie zalegać w płucach.

Tydzień po wystąpieniu pierwszych objawów u osób podatnych na ciężki przebieg choroby najczęściej zaczyna postępować zapalenie w obu płucach, któremu zwykle towarzyszy wysoka gorączka, ostry kaszel i duszności. W sytuacji, gdy uszkodzenie płuc postępuje, w końcu dochodzi do niewydolności oddechowej. Konieczne jest wówczas podpięcie pacjenta do respiratora. W skrajnych przypadkach w wyniku zespołu ostrej niewydolności oddechowej chory może się udusić.

Problemy związane z płucami i drogami oddechowymi to jednak nie jedyny problem i zagrożenie, jakie niesie za sobą COVID-19. Powikłania po zakażeniu mogą mieć wpływ na pracę i kondycję serca, mózgu czy układu nerwowego.

Co koronawirus robi z płucami człowieka?

Odpowiedzią na to pytanie niech będzie nagranie, na którym doktor Bartosz Fijałek tłumaczy zmiany, jakie zaszły w płucach chorego na COVID-19 pacjenta. Naprawdę nie wygląda to dobrze…

Źródła: "Lancet", www.facebook.com
Fotografie: www.facebook.com

Może Cię zainteresować