×

11 ciekawostek o noworodkach, o których prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszałaś

Niezwykłe życie noworodka rządzi się swoimi prawami, które ni jak się mają do życia dorosłej osoby. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawostek na temat maluszków, o których prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszałaś.

11 ciekawostek o noworodkach, o których prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszałaś

#1 Nie mają rzepek w kolanach

Maluszki przychodzą na świat z elastycznymi chrząstkami w stawach kolanowych. W przeciwnym razie mogłaby pękać podczas porodu prowadząc do poważnych urazów. Z czasem chrząstka twardnieje i zmienia się w rzepkę.

#2 Mają więcej kości niż dorośli

Czy wiesz, że maluszek, który dopiero co przyszedł na świat, ma blisko 100 kości więcej niż osoba dorosła?! U człowieka dorosłego szkielet składa się z około 206 kości. Liczba ta jest większa u dzieci ze względu na wiele punktów kostnienia – około 270 u noworodka i 350 u 14-latka. Ilość odrębnych kości maleje dopiero po połączeniu się np. trzonów z nasadami. Cały proces kończy się mniej więcej w wieku 25 lat. To również wiek, w którym kości przestają się już rozrastać.

#3 Mogą sporo płakać nie wylewając przy tym łez

Kanały łzowe u noworodków nie są jeszcze na tyle rozwinięte, aby miały produkować łzy. Większość dzieci zaczyna wylewać łzy dopiero w wieku około 2 tygodni do nawet 2 miesięcy.

#4 Prawdopodobnie nie odczuwają słonego smaku

Noworodki nie reagują na słone w przeciwieństwie do słodkiego i gorzkiego. Maluchy zaczynają wyczuwać słony smak między 2. a 6. miesiącem życia.

#5 Ich kubki smakowe rozmieszczone są na większej powierzchni

Choć noworodki mają taką samą ilość kubków smakowych jak osoby dorosłe, obejmują one większy obszar jamy ustnej. Oznacza to, że kubki smakowe u maluchów występują nie tylko na języku, ale również m.in. na migdałkach.

#6 Pamiętają dźwięki, które słyszały będąc jeszcze w łonie matki

Jeśli puszczałaś swojemu dziecku, kiedy maluszek był jeszcze w łonie matki, prawdopodobnie będzie je pamiętać również po urodzeniu. Badanie wykazało, że mózgi dzieci, które słyszały określoną melodię tuż przed urodzeniem, reagowały silniej na tę samą melodię już po narodzinach.

#7 Dziewczynki mogą mieć „mini okresy”

Dziewczynki mogą mieć niewielkie krwawienia w wieku 2-3 dni, co nie powinno być powodem do zmartwień. Przyczyną jest w tym przypadku najczęściej wycofywanie hormonów, na które były narażone w łonie matki.

#8 Mogą mieć powiększoną klatkę piersiową

Noworodki, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, mogą mięć opuchniętą, powiększoną klatkę piersiową, a nawet nie wielkie guzki w jej okolicy. W większości przypadków jest to pozostałością po hormonach, z którymi maleństwa miały styczność w łonie matki. Reasumując te same hormony, które powodują puchnięcie piersi matki, mogą działać tak samo na pierś dziecka.

#9 Mogą mieć dziwny kształt głowy

Powodem swego rodzaju deformacji główki dziecka jest ciasny kanał rodny, przez który musi przejść maluszek przychodząc na świat. Zmiana ta nie będzie więc raczej występować u dzieci, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie. Zdarza się jednak, że kształt głowy maluszka zmienia się po urodzeniu pod wpływem nacisku na tył głowy w wyniku leżenia na plecach. Dzieje się tak, ponieważ kości czaszki u dziecka nie są jeszcze zrośnięte, przez co są dość plastyczne.

#10 Mogą spać z otwartymi oczami

Brzmi przerażająco, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest. Noworodek śpiący z częściowo otwartymi oczami to zjawisko częstsze niż mogłoby się wydawać.

#11 Mogą często kichać

Maluszki sporo kichają oczyszczając w ten sposób nos. Mają mniejsze kanały nosowe, więc łatwiej mogą się zatykać. Poprzez kichanie pozbywają się z nosa kurzu, śluzu, dymu czy nawet mleka matki.

Czy coś jeszcze dodałabyś do tej listy?

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować