Kategorie Zdrowie

8 rzeczy, o których powinna wiedzieć każda ciężarna i świeżo upieczona matka

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdego kobiety. W końcu lada moment na świecie pojawi się malutki człowieczek, który jest dla kochających rodziców całym światem. Nic dziwnego, że każda mama chce przygotować się do tej nowej roli jak najlepiej, aby uniknąć stresujących sytuacji w przyszłości i zapewnić dziecku jak najlepszy start w życie.

Portal Brightside opublikował listę 8 rady, których pielęgniarki chciałyby przekazać ciężarnym, a także świeżo upieczonym matkom. Warto wziąć je pod uwagę.

#1 Kilka istotnych informacji na temat karmienia piersią

Eksperci zalecają karmienie piersią wyłącznie przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Przez ten czas dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki. Podczas karmienia:

  • podbródek dziecka powinien mocno przylegać do piersi
  • buzia dziecka powinna być szeroko otwarta
  • podczas ssania policzki dziecka powinny być zaokrąglone
Brighside

#2 Pierwsze skurcze mogą wystąpić już w okolicach czwartego miesiąca ciąży

W okolicach czwartego miesiąca ciąży możesz od czasu do czasu odczuwać skurcze macicy. Mogą przyjść niespodziewanie i być bardzo nieregularne. Skurcze zwykle są bezbolesne i mogą występować w obszarze brzucha zazwyczaj wtedy, kiedy jesteś zmęczona, odwodniona lub masz za sobą długi spacer. Co należy robić w takiej sytuacji?

  • dbaj o odpowiednie nawodnienie
  • zmień pozycję – połóż się na lewym boku

#3 Stymulacja sutków może przyspieszyć poród

Umownie określa się, że ciąża trwa około 9 miesięcy kalendarzowych, 40 tygodni, czyli 280 dni. Warto pamiętać, że stymulacja sutków może powodować skurcze macicy. Dzieje się tak z powodu zwiększonej produkcji oksytocyny – tego samego hormonu, który odpowiada za produkcję mleka. Stymulacja sutków ma swoje zalety, .m.in. może zmniejszyć krwotok poporodowy.

Brightside

#4 Decydowanie o terminie porodu

Ostatnie tygodnie ciąży mogą być trudne. Chęć natychmiastowego porodu jest wówczas jak najbardziej zrozumiała. Mimo to lekarze są zdania, że to natura powinna ustalić czas porodu, dlatego lepiej zaczekać z porodem nieco dłużej. Spokojnie, w końcu przyjdzie na to czas. Oczywiście, są wyjątki:

  • dziecko nie przychodzi na świat do dwóch tygodni po planowanym terminie
  • infekcja macicy
  • cukrzyca, która rozwinęła się podczas ciąży
  • wysokie ciśnienie krwi

#5 Ból z czasem staje się przyjacielem

Ból podczas porodu odgrywa bardzo istotną rolę, m.in. wspomaga uwalnianie oksytocyny. Kiedy skurcze są bolesne, uwalniane są inne hormony, które pomagają radzić sobie z bólem, takie jak endorfiny. Nie mniej jednak lęk i wysoki poziom stresu mogą spowolnić ten proces, dlatego tak istotne jest, aby nie bać się bólu.

Pxfuel

#6 Płatki owsiane z owocami to świetny posiłek dla świeżo upieczonej matki

Hemoroidy poporodowe są bardzo powszechnym problemem. Na szczęście jest na to sposób. Zaczynaj kolejne dni od płatków owsianych, które znane są z tego, że zawierają duże ilości błonnika. Nie odmawiaj sobie również jabłek czy pysznego rosołu.

#7 Smutek poporodowy i depresja poporodowa to nie to samo

Syndrom baby blues możemy inaczej określić mianem smutku poporodowego, który pojawia się 2-5 dni po urodzeniu dziecka. Depresja poporodowa to znacznie poważniejsza sprawa. Występuje, gdy uczucie smutku trwa dłużej niż 2 tygodnie. W konsekwencji możesz odczuwać poczucie bezwartościowości, a nawet gubić sens życia. Specjaliści uważają, że depresja poporodowa w przeciwieństwie do smutku poporodowego wymaga leczenia. Istotne jest również, aby zdawać sobie sprawę z tego, że może rozwinąć się w dowolnym momencie po narodzinach dziecka, nawet rok po porodzie.

Pxfuel

#8 Problemy z miesiączkowaniem po urodzeniu dziecka

Mówi się, że okres wraca około 6 do 8 tygodni po urodzeniu dziecka. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kobiety karmiące wyłącznie piersią mogą nie mieć okresu przez cały czas karmienia piersią. W niektórych przypadkach miesiączkowanie może wrócić dopiero po kilku miesiącach i to niezależnie od tego, czy karmią piersią czy nie. Jak widać nie ma tutaj reguły. Jako świeżo upieczona matka powinnaś także zwrócić uwagę na intensywność krwawień. Obfite krwawienie może trwać nawet do 10 dni po porodzie, podczas gdy lekkie krwawienia lub plamienia mogą występować nawet do 6 tygodni.

Czy masz jakieś zmartwienia jeśli chodzi o poród lub czas okołoporodowy? Podziel się tym artykułem z przyszłymi matkami. Niech wiedzą, czego mogą się spodziewać podczas porodu i tuż po nim.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.pikist.com