Kategorie Zdrowie

Jakie skutki niesie ze sobą ciąg alkoholowy?

Opinie na temat alkoholu są bardzo podzielone. Jedni mówią, że w umiarkowanych ilościach jest zdrowy, inni natomiast zupełnie wykluczają go z diety. Jedno jednak jest wiadome. Jeżeli spożywamy go w nadmiarze i to w dodatku przez kilka dni to będzie miało to bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Czym jest ciąg alkoholowy?

wiele alkoholi
źródło: canva

Nazywany jest tak stan, w którym spożywamy alkohol dłużej niż jeden dzień. Wiele osób stosuje tak zwany „klin” polegający na spożyciu alkoholu następnego dnia gdy pojawia się kac. Ma to na celu zmniejszenie dolegliwości związanych ze złym samopoczuciem po zakrapianej imprezie. Niestety takie zachowanie tylko pogarsza sprawę a już na pewno nasze zdrowie.

To tylko jedno piwo dziennie

Są i tacy, którzy uważają, że jedno piwo dziennie to nic złego. Jak dowodzą badania to bardzo złe podejście, które może prowadzić do choroby alkoholowej. Kiedy już zdadzą sobie z tego sprawę może być za późno. W momencie chęci zerwania z nawykiem pojawia się syndrom odstawienny, który odpowiedzialny jest za złe samopoczucie i rozdrażnienie.

Jednak ciąg alkoholowy nie dotyczy tylko alkoholików. Jego skutki dotykają również osoby, które dużo imprezują. Wystarczą dwa dni pożywania alkoholu, żeby nasz organizm bardzo na tym ucierpiał. Największym problemem nie jest sam alkohol, ale aldehyd octowy, który z niego powstaje.

alkohol
źródło: canva

Gdy spożywamy nadmiar alkoholu wątroba nie jest w stanie przetworzyć tak duże ilości aldehydu octowego. W wyniku tego związek ten za pośrednictwem krwi trafia bezpośrednio do mózgu, serca i żołądka. Kiedy pijemy alkohol kilka dni z rzędu ilość aldehydu w narządach zwiększa się. W takiej sytuacji może dojść do uszkodzenie organów, a im dłużej będzie to trwało tym cięższy będą tego skutki.

alkohol na imprezie
źródło: canva

Skutki ciągu alkoholowego

– wyniszczenie nerek oraz trzustki,
– uszkodzenie komórek nerwowych,
– udar,
– zawał serca,
– nadciśnienie tętnicze,
– przewlekłe stany zapalne,
– stłuszczenie i marskość wątroby.

To Ty decydujesz kiedy i ile alkoholu wypijesz. Pamiętaj, że umiar i rozsądek są najważniejsze.

Źródła: www.medonet.pl