×

Jakość powietrza wciąż jest zatrważająca! Podpowiadamy, jak chronić się przed smogiem

Polska to jeden z krajów Unii Europejskiej, w którym jakość powietrza jest najgorsza. Pomiary zanieczyszczeń osiągają rekordowe wyniki, podczas gdy bardzo złym jakościowo powietrzem oddychają mieszkańcy wielu rejonów kraju nad Wisłą. Jak chronić się przed smogiem, kiedy jest on praktycznie wszędzie? Czy jest na to jakiś sposób? Okazuje się, że tak.

Jakość powietrza w Polsce

Z roku na rok jest coraz gorzej. Sytuacji nie sprzyja z pewnością panująca na zewnątrz pogoda. Wiele rodzin korzysta ze słabych jakościowo pieców, w których bezfiltrowo spala węgiel, drewno, a nawet… śmieci! I choć stanowią one znaczną część unoszących się w powietrzu związków, ogromny wpływ na jakość powietrza ma także duża ilość starych samochodów z wysokoprężnymi silnikami, które emitują do atmosfery ogromne ilości dwutlenku azotu (NO₂).

Wpływ smogu na organizm człowieka

Smog upośledza działanie układu oddechowego, może być powodem zapalenia oskrzeli, płuc, przyczyną astmy czy powstawania śmiertelnie niebezpiecznych nowotworów.

Jak radzić sobie ze smogiem?

Choć nie ma złotego środka, który mógłby uchronić nam przed szkodliwym działaniem smogu, specjaliści zalecają ograniczenie przebywania na „świeżym powietrzu”. Mimo że często mówi się, że przebywanie na zewnątrz służy zdrowiu, kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza w miejscu, w którym przebywamy, jest wysoki, efekt może być zupełnie odwrotny, począwszy od złego samopoczucia, poprzez bóle głowy, a na problemami z oddychaniem kończąc. Jeśli natomiast wiesz, że będziesz musiał przebywać na zewnątrz, podczas gdy jakość powietrza jest fatalna, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości maskę antysmogową. Pamiętaj również o tym, aby starać się oddychać przez nos, który w przeciwieństwie do ust służy nam jako naturalny filtr powietrza. Wspomóc swój organizm możesz również poprzez odpowiednią suplementację. Zadbaj zwłaszcza o poziom witamin A, C, a także selenu.

Pamiętaj, że zanieczyszczone powietrze na zewnątrz ma również wpływ na to, jakie powietrze jest w Twoim domu czy mieszkaniu. I choć szczelne zamykanie drzwi i okien może znacznie ograniczyć przedostawanie się powietrza z zewnątrz do wnętrza, warto zadbać o urządzenie filtrujące powietrze zwłaszcza, jeśli mieszkasz w centrum dużej aglomeracji miejskiej.

Co możesz zrobić dla uzyskania lepszej jakości powietrza?

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, jakim powietrzem oddychamy. Wszyscy też możemy to zmienić. Zanim jednak zaczniemy zmieniać świat na lepsze, zacznijmy od siebie zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia. Przede wszystkim porzuć samochód i zacznij korzystać z komunikacji miejskiej czy chociażby roweru. Zwracaj uwagę również na to, czym palisz w piecu i zamontuj w nim specjalny filtr, który pozwoli ograniczyć emisję szkodliwych związków.

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować