Kategorie Medycyna naturalna

12 popularnych chorób rozpoznasz po oczach. Nie ignoruj tych znaków!

Od czasu do czasu wszyscy doświadczają nieprzyjemnych doświadczeń związanych z oczami. Dla większości z nas wystarczający odpoczynek i zdrowy sen przywracają jakość widzenia, ale są też pewne oznaki, których nie powinno się ignorować.

Oto 12 rzeczy, które oczy mogą powiedzieć o Twoim zdrowiu:

1. Białe plamki na rogówce oka

12 popularnych chorób rozpoznasz po oczach. Nie ignoruj tych znaków!
https://goo.gl/images/0zoEZF

Jest to dość powszechne zjawisko wśród osób noszących soczewki kontaktowe i może być objawem infekcji rogówki. Nawet niewielkie obrażenia oczu spowodowane przez noszenie soczewek kontaktowych mogą doprowadzić do takiego zakażenia. Szczególnie zagrożone są osoby noszące soczewki , których termin ważności upłynął.

2. Białe koło wokół tęczówki oka

Najczęściej jest oznaką starzenia, a wtedy nie stanowi to powodu do zmartwień. Ale jeśli jesteś daleko od wieku emerytalnego, białe koło wokół tęczówki może oznaczać wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, co często oznacza zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

3. Przekrwione oczy

12 popularnych chorób rozpoznasz po oczach. Nie ignoruj tych znaków!
https://goo.gl/images/pY0bhR

Przyczyną czerwonych oczu może być zbyt mała ilość snu, długotrwała praca lub narażenie na działanie wiatru czy słońca. Jeśli oczy zaczną się czerwienić bez szczególnego powodu, może to wskazywać na takie choroby jak zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, czyli jaskrę, wysokie ciśnienie wewnątrzczaszkowe lub cukrzycę.

4. Bezbarwne plamki przed oczami

Takie plamki są dobrze widoczne na tle jasnego nieba, oślepiającego śniegu lub dobrze oświetlonej białej ściany. Od czasu do czasu każdy z nas je widzi, ale ostry wzrost ich liczby powinien zwrócić Twoją uwagę – może to być oznaka uszkodzenia siatkówki.

5. Suche oczy

12 popularnych chorób rozpoznasz po oczach. Nie ignoruj tych znaków!
https://goo.gl/images/FMr72r

Suchość oczu powoduje dyskomfort i swędzenie, a otarcia oka uszkadzają delikatną skórę wokół nich. Prowadzi to do zwiotczania powieki i zmarszczek. Najczęstszą przyczyną swędzenia oczu jest sezonowa alergia. Jeśli nadmiernej suchości towarzyszy zwiększona wrażliwość na światło, może to wskazywać na zespół Sjogrena, rzadkie zaburzenia układu odpornościowego.

6. Obrzęknięte, czerwone oczy

Jest to konsekwencja zmęczenia i braku snu. Często objawy te są mylnie traktowane jako zakażenie. Taki objaw może pojawić się także u miłośników kropli do oczu. Ich długotrwałe użytkowanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

7. Żółte plamy w pobliżu tęczówki

12 popularnych chorób rozpoznasz po oczach. Nie ignoruj tych znaków!
https://goo.gl/images/yyz6Ck

Niektórzy zauważają żółtawą plamę wokół tęczówki. Jest to oznaka starzenia się spojówki i zauważalna jest głównie u osób starszych. Ponadto, rozwój choroby wywołują promienie UV, więc najczęściej pojawia się u osób, które spędzają dużo czasu na słońcu.

8. Mała ciemna kropka na tle migoczących falistych linii

Objawy te mogą wskazywać na słabe krążenie krwi w mózgu. Jednak z reguły kropki pojawiające się i znikające z pola widzenia wskazują na nieprzejrzystość ciała szklistego. Najczęstszą przyczyną jest starzenie się ciała. Jednakże osoby z zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca i zaburzenia naczyniowe również są zagrożone.

9. Mimowolne łzawienie

12 popularnych chorób rozpoznasz po oczach. Nie ignoruj tych znaków!
https://goo.gl/images/nnWA2C

Mimowolne łzawienie może być oznaką suchego oka. Oko stara się uzupełnić braki. To zjawisko jest powszechne wśród tych, którzy spędzają dużo czasu przy komputerze lub przed telewizorem.

10. Zanikanie obrazu

Jeśli od czasu do czasu zauważasz, że obraz znika z pewnych obszarów pola widzenia, jest to oznaka migreny oczu. Mogą towarzyszyć jej bóle głowy z powodu zaburzeń krążenia mózgowego. Migrena oczu jest nieszkodliwa. Nie ma dokładnego wyjaśnienia jej występowania oraz brak metod leczenia.

11. Zamazany obraz

12 popularnych chorób rozpoznasz po oczach. Nie ignoruj tych znaków!
https://goo.gl/images/aC8YeK

Krótkowzroczność nie jest jedynym powodem niewyraźnej wizji: może to być oznaka cukrzycy. Jeśli oprócz niewyraźnej wizji zauważysz oślepiające światło i pierścień wokół źródeł światła, może to wskazywać na zaćmę.

12. Żółte białko oka

Najczęściej przyczyną jest zły stan wątroby i przewodów żółciowych. Zażółcenie może być głównym objawem zapalenia wątroby.

Źródło: brightside.me | Fotografie: instagram.com, oralny.blogspot.com