×

Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób. Co warto o niej wiedzieć?

Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób, a zwłaszcza kobiet, które zapadają na nią 10-krotnie częściej niż mężczyźni. Szacuje się, że obecnie choruje na nią ponad 700 tys. Polaków, podczas gdy nie które źródła podają, że z chorobą Hashimoto na całym świecie zmaga się obecnie już co trzecia kobieta! Te liczby niestety nie może napawać optymizmem, dlatego warto dowiedzieć się o tym schorzeniu nieco więcej.

Choroba Hashimoto – co to takiego?

Nazwa choroby pochodzi od nazwy japońskiego chirurga, dr Hakaru Hashimoto, który jako pierwszy podjął się opisania choroby jeszcze w 1912 roku. Krótko mówiąc choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się przewlekłym, limfocytowym zapalenie tarczycy, które u każdego może przebiegać nieco inaczej. Podstawowe symptomy są jednak z reguły podobne.

W tej grupie chorób organizm zwraca się przeciwko sobie. Układ immunologiczny, którego zadaniem jest zwalczanie bakterii, wirusów i przeciwciał, ulega rozregulowaniu i zaczyna atakować własne komórki. W przypadku Hashimoto autoagresja ukierunkowana jest przeciwko komórkom tarczycy. Problem polega na tym, że choroba Hashimoto przez wiele lat może rozwijać się zupełnie bezobjawowo nie wpływając tym samym na pracę tarczycy. W konsekwencji rzadko prowadzi do nadczynności tego narządu. Zdecydowanie częściej dochodzi do niedoczynności tarczycy, a nawet destrukcji tego gruczołu.

Dlaczego choroba tak często dotyczy kobiet, a zwłaszcza kobiet powyżej 50. roku życia? Ma to związek z uwarunkowaniami genetycznymi (istnieją geny sprzyjające wystąpieniu tego schorzenia) i hormonalnymi (dojrzewaniem, ciążą, odstawieniem antykoncepcji, menopauzą). Prawdopodobieństwo zachorowania na Hashimoto diametralnie wzrasta, kiedy ktoś w rodzinie zmagał się z chorobą autoimmunologiczną – prawdopodobieństwo jej odziedziczenia sięga nawet 50%.

Choroba Hashimoto – objawy

Choroba Hashimoto potrafi rozwijać się latami, dlatego jej objawy potrafią nasilać i pojawiać się stopniowo, co związane jest ze stopniowym zmniejszaniem ilości hormonów tarczycy. Do tych najpopularniejszych należą:

  • uczucie zimna
  • zmęczenie
  • złe samopoczucie
  • sucha skóra
  • wypadające włosy
  • częste zmiany nastroju
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia rytmu serca
  • zaburzenia pamięci
  • zwiększenie masy ciała
  • zaparcia
  • problemy z regularnym miesiączkowaniem

Wiele z tych objawów jest bagatelizowanych, choć zdecydowana większość z nich ma kolosalny wpływ na codzienne funkcjonowanie. W końcu choroba utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie, ułożenie sobie życia rodzinnego i powoduje stany depresyjne. Nie mniej jednak chorzy tłumaczą to sobie najczęściej, że wszystkiemu winny jest stres lub przepracowanie. Tymczasem ich nasilanie jest symptomem bardzo negatywnych zmian.

Wyznania kobiet chorych na Hashimoto

Wiosna. Wstajesz rano z łóżka jak umarlak z grobu. Opuchnięte oczy i myśli wyłącznie o powrocie do łóżka. Wszyscy zdejmują kurtki i cieszą się słońcem, a ty masz ochotę ubrać trzy koszulki, sweter i kurtkę – tak ci zimno! Kiedy wszyscy biegają i kwiczą ze szczęścia, ja nie mam siły chodzić tempem żółwia. Czasami jest taka pustka w głowie. Nie to, że nie słyszysz własnych myśli. Ich po prostu nie ma. I żeby nie było nudno, następnego dnia mogę przenosić góry. Wszystko mnie śmieszy, a serce tak szybko bije, że ocieram się o zawał. Choroba Hashimoto to karuzela. Raz góra, raz dół – opowiada 25-letnia Katarzyna

Warczałam na każdego człowieka, który śmiał się do mnie odezwać. Przeżycie dnia było dla mnie jak zdobycie Mount Everestu. Do tego dochodził brak akceptacji własnego ciała. Choroba sprawiła, że tyłam w ekspresowym tempie. Włosy wypadały i czułam, że w moim organizmie zatrzymywała się każda szklanka wody, którą wypiłam – mówi o chorobie Aleksandra

Moje objawy choroby Hashimoto? Ospałość przede wszystkim, brak siły, zmęczenie. Gdy brałam leki, odczuwałam ciągłe rozdrażnienie. Cały dzień mogłam leżeć, a nadal nie miałam sił. Co jakiś czas przychodziły też ataki złości – opisuje chorobę 32-letnia Anna

Tego typu doświadczenia nie są Ci obce? W jednej z tych historii zobaczyłaś siebie? Może czas najwyższy coś z tym zrobić.

Choroba Hashimoto – badanie i leczenie

W przypadku zauważeniu jakichkolwiek z powyższych objawów, zwłaszcza, gdy nie ustępują i zaczynają się nasilać, należy udać się na badania. W przypadku podejrzenia choroby Hashimoto najczęściej bada się stężenie TSH we krwi, wykonuje się badanie hormonalne i USG tarczycy.

W przypadku prewencji i leczenia choroby Hashimoto, jak i wielu innych chorób, ogromne znaczenie ma prawidłowy sposób żywienia i zdrowy styl życia bogaty w różne formy aktywności fizycznej. W leczeniu choroby ważne jest także leczenie farmakologiczne, dzięki któremu można poprawić nie tylko wyniki badań, ale przede wszystkim jakość życia.

Źródła: portal.abczdrowie.pl, pacjenci.pl, Przybylik-Mazurek E., Hubalewska-Dydejczyk A., Huszno B., Hubalewska-Dydejczyk A., 2007. Niedoczynność tarczycy na tle autoimmunologicznym. Alergologia Immunologia, 4(3), 4, 64-66

Może Cię zainteresować