×

Dziecięca choroba HFMD jest często źle diagnozowana. Atakuje dłonie, stopy i jamę ustną

Każdy rodzic troszczy się jak może o zdrowie swojego malucha, a najdrobniejsza dolegliwość spędza mamie i tacie sen z powiek. Nie jest to jednak proste zadanie, gdy zewsząd atakują nas bakterie i wirusy. Przedszkola i szkoły to miejsca, w których zarazki bardzo łatwo się rozprzestrzeniają.

Dzięki znajomości pewnych zasad Twoje dziecko może uniknąć mało znanej, ale groźnej w skutkach choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), która często mylona jest w Polsce z chorobą bostońską.

Scott has hand, foot and mouth disease

HFMD jest wysoce zaraźliwą chorobą wywołaną przez grupę wirusów Enterowirusów, która powoduje gorączkę, złe samopoczucie i wysypkę, która przeradza się w pęcherze na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. Zwykle występuje u małych dzieci w wieku przedszkolnym, ale może również infekować dorosłych.

W niektórych przypadkach po kilku tygodniach może nastąpić utrata paznokcia lub paznokci u stóp lub rąk, jednak te następnie odrastają.

Epidemie występują najczęściej poza zimowymi miesiącami (w przeciwieństwie do wielu innych wirusów) i ważne jest, aby znać znaki ostrzegawcze wysyłane przez organizm. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma HFMD, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem i zatrzymać dziecko w domu, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby.

Rozpoczyna się gorączką…

HFMD zwykle rozpoczyna się gorączką, po której następują owrzodzenia w tylnej części jamy ustnej oraz wysypka na dłoniach lub podeszwach stóp jeden, dwa dni później. Wysypka najpierw objawia się jako czerwone plamki, które później przeistaczają się w pęcherze.

Objawy są uciążliwe, ale zazwyczaj nie zagrażają życiu

W większości przypadków objawy ustępują po tygodniu do 10 dni. Jednym z zagrożeń związanych z tą chorobą jest odwodnienie, ponieważ owrzodzenie jamy ustnej mogą być bolesne. W rzadkich przypadkach chorobie towarzyszą komplikacje w postaci wirusowego zapalenia opon lub zapalenia mózgu.

Choroba jest wysoce zaraźliwa

Podobnie jak w przypadku większości wirusów, choroba łatwo rozprzestrzenia się poprzez płyny ustrojowe. Zagrożeniem jest bliski kontakt osobisty z osobą zakażoną: drogą kropelkową poprzez kaszel czy kichanie albo też przez kontakt z kałem lub innymi wydzielinami ciała. Wektorem zakażenia mogą być także zanieczyszczone przedmioty, takie jak klamki czy szczoteczki do zębów.

Zatrzymaj chore dziecko w domu

Jeśli zauważysz którykolwiek z objawów HFMD, natychmiast skontaktuj się z lekarzem i trzymaj dziecko w domu do czasu ustąpienia objawów. Choroba szczególnie łatwo rozprzestrzenia się w przedszkolach, szkołąch i na uniwersytetach ze względu na bliskość studentów.

Bądź na bieżąco z wiadomościami o epidemiach

Jeśli słyszysz o wybuchu epidemii w szkole lub mieście, szukaj symptomów i przypominaj dzieciom, aby zachowywały szczególną czujność w zakresie dbania o higienę.

Mycie rąk jest ważne

Dobra higiena, szczególnie mycie rąk, pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Zachęcaj każdego członka rodziny do częstego mycia rąk.

Może Cię zainteresować