Kategorie Zdrowie

7 wczesnych objawów chorej wątroby. Ignorując je możesz pozbawić się normalnego funkcjonowania

Prawidłowo funkcjonująca wątroba jest niezbędna dla naszego zdrowia. Częstość występowania chorób wątroby stale rośnie. Według statystyk krajowych w Wielkiej Brytanii choroby wątroby zostały sklasyfikowane jako piąta najczęstsza przyczyna śmierci.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Medical Student ? (@medstudentsposts)

Choroby wątroby są uznawane za drugą najczęstszą przyczynę umieralności wśród wszystkich chorób przewodu pokarmowego w USA. To przerażające, prawda?

Podstawowe funkcje wątroby to:

– Oczyszcza krew poprzez metabolizowanie alkoholu, leków i neutralizowanie trujących substancji.

– Wytwarza niezbędne białka, w tym te, które zapobiegają krzepnięciu krwi, otwierają drogę do dostarczania składników odżywczych, które chronią przed infekcją.

– Produkuje cholesterol; przekształca go w niezbędne substancje używane przez organizm.

– Reguluje dostarczanie energii przez wytwarzanie, magazynowanie i dostarczanie glukozy do ciała i mózgu.

– Reguluje równowagę hormonów, w tym hormonów nadnerczy i tarczycy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Maartje Kunen (@maartjemedicalvisuals)

Potencjalne przyczyny uszkodzenia wątroby są liczne i obejmują dziedziczność, długotrwałe choroby wątroby (np. marskość) i przedłużoną ekspozycję na substancje toksyczne

Ważne jest, aby zrozumieć potencjalne oznaki uszkodzenia wątroby, by zachować nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Poznaj aż 7 możliwych znaków uszkodzenia wątroby

#1 Tłuszcz – różne badania wykazały, że chroniczne zmęczenie i wyczerpanie są najczęstszymi objawami uszkodzenia wątroby

Specjaliści medyczni spekulują, że zmęczenie i wyczerpanie związane z wątrobą jest produktem ubocznym zmian neurochemicznych w mózgu i zaburzeń równowagi hormonalnej.

#2 Sucha lub podrażniona skóra – podrażniona i swędząca skóra, która utrzymuje się przez dłuższy czas jest kolejnym potencjalnym objawem uszkodzenia wątroby

Aby być zdrowym, nasza skóra wymaga wilgoci poprzez przenoszenie płynów w organizmie. Kiedy płyn ten nie jest odpowiednio dostarczany, nierzadko zdarza się, że skóra przyjmuje inny wygląd; obejmuje to zaczerwienienie dłoni lub stóp, zażółcenie błon śluzowych (tj. żółtaczka) lub niewytłumaczalne plamienia (ciemne lub jasne) w pewnych obszarach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anatomical Element (@anatomicalelement)

#3 Ból brzucha – jeśli wątroba jest uszkodzona, często odczuwa się ból w okolicach brzucha

Pacjenci często opisują ten ból jako „przeszywający” lub „pulsujący” – objaw często ustępuje tylko dzięki właściwemu leczeniu.

Długotrwałe stosowanie niektórych rodzajów leków dostępnych bez recepty lub na receptę może powodować długotrwałe uszkodzenie wątroby. Osoby doświadczające uporczywego bólu brzucha i stosowały leki przez znaczny okres – powinny odwiedzić lekarza w celu oceny.

Nudności i wymioty – jak wspomniano wcześniej, jedną z podstawowych funkcji wątroby jest detoksykacja i pomoc w usuwaniu wszelkich toksycznych substancji z organizmu. Kiedy funkcja detoksykacji wątroby jest osłabiona, może pojawić się wiele problemów, w tym nagłe zmiany normalnego trawienia i metabolizmu

Wątroba jest dużym narządem w układzie pokarmowym; dlatego wszelkie schorzenia związane z wątrobą mogą objawiać się problemami trawiennymi. Nudności i wymioty często występują z powodu gromadzenia się toksyn, których wątroba nie jest w stanie samodzielnie usunąć.

#5 Do najważniejszych funkcji wątroby należy pomoc w produkcji niezbędnych enzymów białkowych

Jedna klasyfikacja enzymów białkowych pomaga zapobiegać tworzeniu się skrzepów krwi. Kiedy ten mechanizm krzepnięcia krwi jest upośledzony, zmiany w wyglądzie skóry są częste.

W związku z tym, według National Institute of Diabetes „kiedy wątroba spowolni produkcję lub zatrzymuje produkcję białek potrzebnych do krzepnięcia krwi, osoba będzie łatwo łapać śiniaki lub krwawić.”

#6 Według Kliniki Mayo uszkodzenie wątroby zakłóca normalny przepływ krwi do narządu, co zwiększa ciśnienie w otaczających żyłach

Zakłócenie tego procesu powoduje wzrost ciśnienia krwi – stan znany jako nadciśnienie wrotne. Nadciśnienie wrotne powoduje nagromadzenie płynu wokół brzucha; stan zwany wodobrzuszem. Wodobrzusze mogą również powstać z niezdolności wątroby do wytwarzania innych białek krwi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @healandprotectyourself

#7 Problemy z wątrobą mogą powodować przebarwienia oczu i skóry

To przebarwienie dzieje się z powodu gromadzenia się pigmentu żółciowego zwanego bilirubiną, którego nie można właściwie usunąć. Żółtawe zabarwienie skóry lub oczu nazywa się żółtaczką. Oprócz zmiany wyglądu oka, żółtaczka może powodować inne objawy, w tym ciemnienie moczu, swędzenie całego ciała i upośledzenie funkcji poznawczych.

Dobrą wiadomością jest to, że wątroba jest wysoce adaptacyjnym i sprężystym narządem podczas leczenia i często jest zdolna do samouzdrawiania

Pod kierunkiem lekarza, większość chorób związanych z wątrobą otrzymuje pozytywne rokowanie.

Dobrze jest skonsultować się z lekarzem, jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się dłużej właśnie u Ciebie

Podobnie jak w przypadku większości schorzeń, im wcześniej zostanie określona przyczyna, tym bardziej usprawnione i efektywne będzie leczenie.

Źródło: powerofpositivity.com | Fotografie: www.Instagram.com | Miniatura wpisu: