Kategorie NowotworyZdrowie

7 objawów chorej trzustki. Nowotwór tego narządu odebrał życie Ani Przybylskiej

Objawy chorej trzustki nie są jednoznaczne, przez co łatwo pomylić je z innymi chorobami układu pokarmowego – zatruciem pokarmowym, alergią czy problemami trawiennymi. Ich zlekceważenie, szukanie przyczyny gdzie indziej lub leczenie dolegliwości na własną rękę może prowadzić do bardzo poważnych problemów począwszy od przewlekłego zapalenia trzustki, a na śmiertelnie niebezpiecznym raku trzustki kończąc.

Jakie objawy powinny zapalić w naszej głowie żółtą lampkę, która mówi, że powinniśmy podjąć odpowiednie kroki?

Trzustka – co warto wiedzieć?

Trzustka zlokalizowana jest w tylnej części jamy brzusznej, na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jest to narząd, który pełni w organizmie dwie ważne funkcje. Po pierwsze dostarcza do jelita cienkiego enzymu umożliwiające trawienie pożywienia. Po drugie odpowiada za produkcję hormonów regulujących poziom glukozy we krwi.

Wikimedia Commons

Przyczyny schorzeń trzustki

Przyczyn schorzeń trzustki może być wiele: nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadmierna masa ciała, regularne spożywanie zbyt tłustych lub nadmiernie obfitych posiłków, kamienie żółciowe, zakażenia wirusowe np. po śwince, niedrożność przewodu żółciowego, uszkodzenie jamy brzusznej, stosowanie niektórych leków, bulimia czy nadczynność przytarczyc.

Wikimedia Commons

Objawy chorej trzustki

Objawów chorej trzustki nie należy szukać tylko i wyłącznie wewnątrz układu pokarmowego. Chora trzustka może się bowiem uwidaczniać poprzez naszą skórę czy oczy. Przechodząc już do rzeczy, jakie objawy powinny skłonić nas do jak najszybciej wizyty u specjalisty?

Instagram

#1 Ból brzucha

Ból brzucha może być objawem wielu „nieprawidłowości”. Kiedy ma on związek z chorą trzustką, występuje zwykle pod lewym podżebrzem i jest wyjątkowo dotkliwy. Niektórzy opisują go jako ból przeszywający promieniujący do pleców. Nie bez znaczenia jest także moment jego występowania. Ból trzustki pojawia się bowiem zwykle około 30 minut po spożytym posiłku oraz po spożyciu alkoholu, choć nie jest to regułą. Nieustępujący przez kilka dni mól może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym trzustki, podczas gdy nawracające bóle mogą sygnalizować niebezpieczny nowotwór.

#2 Ból kręgosłupa

Jak już wspomnieliśmy, ból zlokalizowany pod lewym podżebrzem potrafi promieniować do pleców, a zwłaszcza środkowego odcinka kręgosłupa – lokalizacja ściśle związana z położeniem trzustki. Ból kręgosłupa spowodowany chorą trzustką i pojawiający się mniej więcej pół godziny po posiłku lub po wypiciu alkoholu jest dość specyficzny i przypomina, jakby ciało obejmowała silna obręcz.

#3 Biegunki tłuszczowe

Biegunki tłuszczowe, które są często wyjątkowo cuchnące, mają miejsce, kiedy dochodzi do niedostatecznego trawienia tłuszczów, przez co wydalane są wraz z kałem. Zwykle towarzyszy im ból brzucha po lewej stronie lub nudności.

Instagram

#4 Żółta zabarwienie skóry lub białek oczu

Żółtaczka to kolejny objaw chorej trzustki, co może objawiać się poprzez żółtawe zabarwienie skóry, białek oczu i błon śluzowych. Przyczyną mogą być w tym przypadku powiększone węzły chłonne, które utrudniają odpływ żółci z wątroby do jelit czy uciskanie dróg żółciowych przez guzy. Co bardzo istotne, jest to objaw, który odnotowuje się u 9 na 10 chorych na nowotwór trzustki.

#5 Świąd skóry

W wyniku chorej trzustki pod skórą zaczynają gromadzić się kompleksy białkowe z bilirubiną (barwnikiem, który jest produktem rozpadu hemoprotein), co objawia się poprzez swędzenie skóry. Świąd, który może się nasilać, zwykle nie jest na tyle dotkliwy, żeby utrudniał codzienne funkcjonowanie. Jest to jednak objaw, którego nie można ignorować – może sygnalizować raka trzustki – zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez kilka tygodni.

#6 Utrata masy ciała

Chudniesz i nie wiesz dlaczego, bo w Twojej diecie nic się nie zmieniło? Przyczyna może leżeć w trzustce – objaw ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki, a nawet raka trzustki.

#7 Plamista wysypka

Wysypka o niebieskawym kolorze lokująca się zwykle w okolicach pępka i po bokach ciała, czyli tzw. plamica, może świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki, choć pojawia się u zaledwie 5% chorych. Powodem w tym przypadku jest gromadzenie się w tkance podskórnej płynu z otrzewnej.

Zazwyczaj zapalenie trzustki rozwija się po 40. roku życia i częściej chorują na nie mężczyźni. Nie mniej jednak życie pokazało, że niebezpieczna choroba nie oszczędza także młodszych kobiet…

Dziś mija 6 lat odkąd na raka trzustki zmarła Ania Przybylska

Dziś mija 6 lat od śmierci Ani Przybylskiej, która na zawsze zapisała się w naszym sercach jako uśmiechnięta, piękna i utalentowana osoba. Aktorka zmarła na raka trzustki, który jest uważany za nowotwór o najwyższej śmiertelności – 5-ciu lat od postawienia diagnozy przeżywa w Polsce tylko 6-7 procent społeczeństwa.

Instagram
Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.instagram.com