×

Chodzisz spać głodna? Poznaj cztery powody, które zmienią Twoje nawyki żywieniowe

„Nie jem po godzinie 18:00, bo chce schudnąć”. Słyszałaś takie założenie? A może sama się do niego stosujesz, a w konsekwencji chodzisz spać głodna? Jak odnoszą się do tego badacze? Okazuje się, że mają na ten temat zupełne inne spostrzeżenia.

Jedzenie po godzinie 18:00

Nie jesz po godzinie 18:00, bo chcesz schudnąć? Nie ma to tak naprawdę nic do rzeczy. Wpływ na wygląd Twojej sylwetki, a tym samym poziom tkanki tłuszczowej, ma ilość kalorii, którą dostarczasz do swojego organizmu. Jeśli zachowasz deficyt kaloryczny, schudniesz. Przytyjesz, jeśli będziesz dostarczać więcej kalorii, niż jest w stanie spożytkować Twój organizm. Warto jednak dać odpocząć swojemu układowi pokarmowemu w trakcie snu, dlatego zaleca się, aby przyjmować ostatni posiłek na dwie godziny przed snem. Jeśli więc chodzisz spać o godzinie 20:00, spożywanie ostatniego dania o godzinie 18:00 ma sens.

Dlaczego nie należy chodzić spać głodnym?

#1 Utrata tkanki mięśniowej

Długotrwałe odczuwanie głodu jest złe dla osób, które próbują rozbudować lub utrzymać masę mięśniową. Sportowcy potrzebują składników odżywczych, które wspomogą hipertrofię mięśni, czyli przyrost masy mięśniowej, i regenerację. Oczywiście, nie chodzi tutaj o to, aby wstawać w środku nocy i sięgać po pełnowartościowy posiłek. Nie mniej jednak nie należy w takim przypadku dostarczać swojemu organizmowi tuż przed snem stresu wywołanego uczuciem wzmożonego głodu.

#2 Przyrost masy ciała

Wydawać by się mogło, że kiedy będziesz chodzić spać głodna, schudniesz. Jak jest w rzeczywistości? Badania, które promują odchudzanie poprzez niejedzenie przed snem, wciąż pozostawiają wiele do życzenia. To, że odpuszczasz sobie późniejszą kolację, wcale nie musi oznaczać, że w sumie zjesz mniej, a wręcz przeciwnie… Często jest tak, że w tzw. oknie żywieniowym jesz wtedy więcej lub najzwyczajniej w świecie zaczynasz podjadać. W takim przypadku prawdopodobieństwo przybrania na wadze znacznie rośnie. Co więcej, stwierdzenie, że nasz metabolizm jest wolniejszy w nocy, jest bardzo kontrowersyjne i nie ma dowodów, które by je potwierdzały. Nie oznacza to jednak, że powinieneś jeść sycącą kolację tuż przed pójściem spać. Jedzenie na 2-3 godziny przed snem, jak już zostało wcześniej wspomniane, jest jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.

#3 Gorszy sen

Śni Ci się, że jesteś głodna, Twój żołądek wydaje niepokojące dźwięki, a jedyne o czym myślisz to co, czy uda Ci się wytrzymać do śniadania? W takich warunkach zasypianie zajmuje znacznie więcej czasu. Jeśli chcesz więc lepiej spać, po prostu nie głoduj wieczorami. Jeśli czujesz głód tuż przed snem, skuś się na ogórek i szklankę wody i zapomnij o tostach!

#4 Brak energii

Jeśli nie dostarczasz swojemu organizmowi wystarczająco dużo kcal, może brakować Ci energii. Bardzo istotne jest, aby rano czuć się dobrze, zwłaszcza, kiedy jest to pora, gdy idziesz do pracy, a Twój mózg musi działać na pełnych obrotach. Naukowcy zgodnie twierdzą, że skutkiem głodu może być zmęczenie, przygnębienie czy depresja. Jeśli więc zjesz ostatni posiłek na kilka „dobrych godzin” przed snem, obudzisz się zmęczona i w złym nastroju, wiedz, że to nie będzie Twój dobry dzień.

Co myślisz o jedzeniu przed snem? Na ile godzin przed snem starasz się już nic nie jeść? A może wcale nie zwracasz na to uwagi i sięgasz po jedzenie, kiedy masz na to ochotę?

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować