×

Chłopiec czy dziewczynka? Zdaniem naukowców geny mężczyzny odgrywają kluczową rolę

Chłopiec czy dziewczynka? To pytanie, które ciężarnej kobiecie zadawane jest chyba najczęściej. Wydawać by się mogło, że istnieje 50% szans na to, że na świat przyjdzie dziewczynka i 50% szans, że będzie to chłopiec. Czy aby na pewno?

Reklama

Wyniki badań naukowców pokazują, że istotną rolę, jeśli chodzi o płeć potomstwa, odgrywają geny mężczyzny, który dziedziczy tendencję do posiadania większej liczby synów lub córek po rodzicach. Jak to rozumieć? Otóż istnieje spore prawdopodobieństwo, że mężczyźnie, który ma wielu braci, urodzi się syn, podczas gdy mężczyzna, który ma wiele sióstr będzie bardziej skłonny do posiadania córki.

chłopiec czy dziewczynka

Badanie

Ciekawe badanie zostało przeprowadzone pod przewodnictwem Corry Gellatlyego na Uniwersytecie w Newcastle. W badaniu brało udział tysiące rodzin, które miały dać odpowiedź na pytanie, czy możemy powiedzieć, że dana para jest predysponowana do posiadania syna lub córki?

Reklama

Zdaniem naukowców mężczyźni dziedziczą tendencję do posiadania większej liczby synów lub córek po rodzicach. Mężczyzna, który ma wielu braci, jest więc skłonny do posiadania synów, a mężczyzna, który ma wiele sióstr może mieć więcej córek. Co ciekawe, badacze zaobserwowali, że w przypadku przyszłych matek ta zależność nie występuje.

Odpowiedzi szukaj w drzewie genealogicznym rodziny

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle przeanalizowali w sumie 927 drzew genealogicznych począwszy od XVI wieku. Zawierały się w nich informację o łącznie 556 387 osobach z Ameryki Północnej i Europy. Na podstawie dogłębnych obserwacji i analiz, badacze doszli do ciekawych wniosków. Sugerują, że nieodkryty dotychczas gen u mężczyzn kontroluje, czy plemniki mężczyzny zawierają więcej chromosomów X czy Y. Panowie mieliby być nosicielami dwóch różnych alleli, co skutkuje trzema możliwymi kombinacjami w genie, co przekłada się na kontrolę stosunku plemników X i Y. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na prawdopodobieństwo, że na świat przyjdzie syn lub córka.

Reklama

Możliwe kombinacje alleli w przypadku mężczyzn:

  • kombinacja mm – mężczyzna wytwarza więcej plemników Y, przez co istnieje zwiększona szansa na posiadanie potomka płci męskiej,
  • kombinacja mf – mężczyzna wytwarza taką samą ilość plemników X i Y, przez co statystycznie istnieje szansa na mniej więcej taką samą liczbę córek co synów,
  • kombinacja ff – mężczyzna wytwarza więcej plemników XY, przez co istnieje zwiększona szansa na posiadanie potomka płci żeńskiej

Przypomnijmy, że człowiek ma jedną parę chromosomów płciowych – kobieta XX, mężczyzna XY. W przypadku gdy chromosom X mężczyzny połączy się z chromosomem X kobiety, na świat przyjdzie dziewczynka. Jeśli chromosom Y mężczyzny połączy się z X matki, urodzi się chłopiec.

Przykłady

Corry Gellatly przytoczył dwa przykłady, które mają jeszcze bardziej przybliżyć wnioski z badań naukowców.

Reklama

Przypadek 1.

Dziadek ma kombinację alleli mm więc mają samych synów. W konsekwencji przekazuje im tylko i wyłącznie allel m, przez co jego dzieci mają większe prawdopodobieństwo, że w ich przypadku również będzie to kombinacja mm. Oznacza to, że będą mieli synów. Wnukowie z kolei mają kombinację mf – odziedziczyli m od ojca i f od matki. Mają więc równe szanse na posiadanie zarówno chłopca jak i dziewczynki.

Przypadek 2.

Dziadek i babcia mają kombinację alleli ff. Dzieci pary są płci żeńskiej – również mają kombinację alleli ff. Jedna z córek ma dziecko z mężczyzną (mm), którego to allele decydują o płci męskiej. Finalnie wnuki mają kombinację mf – mogą mieć równą liczbę synów i córek.

Reklama
Źródła: zdrowie.radiozet.pl, www.sciencedaily.com

Może Cię zainteresować

Reklama