Chcesz przestać jeść słodycze, ale nie potrafisz? Dzięki tym radom powiesz im NIE!
Słodycze. Każdy z nas zna osoby, które nie wyobrażają sobie bez nich życia. Każdy z nas również wie, że ich większa ilość może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie – sprawiają, że poziom tkanki tłuszczowej wzrasta, skóra starzeje się szybciej, podnoszą poziom cholesterolu czy niszczą zęby powodując powstawanie próchnicy. Jeśli jesteś więc osobą, która uwielbia jeść słodycze, często po nie sięga i nie potrafi sobie ich odmówić, choćby chciała, mamy dla Ciebie kilka niezawodnych patentów.
Cukier, cukier i jeszcze raz cukier…
Polacy uwielbiają słodycze. Statystyki pokazują, że w ubiegłym roku przeciętny Polak dostarczył w sumie swojemu organizmowi ponad 51 kilogramów cukry. Co więcej, wskaźnik ten rośnie z roku na rok. Przerażające, prawda? Jak tak dalej pójdzie, już za kilka lat dogonimy w wyścigu na ilość konsumowanego cukru Amerykanów, którzy rocznie pochłaniają 68 kilogramów cukru. Skutki, jakie niesie za sobą taka kolej rzeczy mogą być bardzo poważne, żeby nie powiedzieć tragiczne. Do podstawowych możemy zaliczyć nadwagę, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę typu II czy nawet nowotwory. Jeśli więc zaliczasz się do osób, które powinny ograniczyć spożywanie cukru i chcą to zrobić w trosce o swoje zdrowie, przeczytaj dalej…
Chcesz przestać jeść słodycze, ale nie potrafisz? Te rady Ci w tym pomogą
#1 Wprowadź zmiany w diecie
Na początek zastanówmy się, czy jest spowodowana nagła potrzeba zjedzenia cukierka czy batonika? Najczęściej jest to wina gwałtownego spadku cukru we krwi. Pytanie brzmi więc, czy ilość białka i tłuszczy dostarczanych do organizmu daje nam uczycie sytości? Kolejna sprawa to niedobór odpowiednich witamin i minerałów. Zadbaj o odpowiedni podaż cynku, magnezu, chromu i l-glutaminy, a potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego nie będzie już tak duża.
#2 Zacznij spożywać słodycze raz w tygodniu
To pomysł Szwedów. Wielu z nich wprowadziło w swoje życie tzw. „słodką sobotę” co oznacza, że jedli słodycze tylko w szóstym dniu tygodnia – oczywiście nie przez cały dzień. Efekt był zdumiewający. Doszło bowiem do zahamowania rozwoju nadwagi i próchnicy.
#3 Zastąp batonik wodą
Nie myl pragnienia z głodem. Często wydaje nam się, że mamy ochotę na coś słodkiego, a w rzeczywistości wcale nasz organizm nie musi domagać się kolejnego ciastka. W takim momencie sięgnij po szklankę wody z miętą, bazylią, ogórkiem lub granatem, a chęć na słodycze powinna minąć. Pamiętaj jednak, że chodzi tutaj o napój, który sam przygotujesz, a nie wody smakowe, które zwykle zawierają całą masę cukru!
#4 Wysypiaj się
Brak snu wpływa na Twój apetyt. Wniosek z tego stwierdzenia nasuwa się sam – osoby, które nie dosypiają, częściej sięgają po wysokokaloryczne produkty, w tym słodycze. Dzieje się tak ponieważ krótki sen powoduje spadek stężenia leptyny (hormonu sytości) i wzrost stężenia greliny (hormonu wzmagającego uczycie głodu).
#5 Nie kupuj na głodzie
Idziesz na zakupy głodny? Prawdopodobnie kupisz więcej niż kupiłbyś, gdybyś wybrał się do sklepu po obiedzie. Kiedy jesteśmy głodni kupujemy więcej i z reguły dodatkowo wybrane produkty nie należą do najzdrowszych. Jak nie dać się uwieść? Przed wyjściem do sklepu zjedz syty posiłek i przygotuj listę zakupów, na której nie będzie słodyczy.
#6 Stosuj wizualizację
Wizualizacja jest jednym z najlepszych sprzymierzeńców motywacji do odchudzania. Wystarczy, że wyobrazisz sobie, jak będziesz wyglądać i czuć się, kiedy zrzucisz 5, 10 kilogramów. Przypominaj sobie ten widok za każdym razem, kiedy będziesz mieć ochotę na kolejnego batonika czy następną porcję czekolady.
#7 Opróżnij szafki
Kolejnym świetnym sposobem na walkę z podjadaniem słodyczy jest po prostu ich brak. Dla jasności, jeśli nie będzie ich w Twoim zasięgu, po prostu po nie nie sięgniesz. Nie wstaniesz też w środku nocy i nie pojedziesz na stację benzynową, bo będziesz mieć ochotę na cukierku. Krótko mówiąc, czego oczy nie widza, tego sercu nie żal. Spróbuj, a się przekonasz.
#8 Sprawdzaj etykiety
Nie trzeba być dietetykiem, aby wyciągnąć na podstawie etykiety odpowiednie wnioski. Łyżeczka cukru waży 5 g i zawiera 20 kcal. Tak więc dla przykładu w 100 g ptasiego mleczka jest ich aż 450 kcal – 57 g to węglowodany z czego 48 g to cukry. 100 g ptasiego mleczka to mniej więcej 10 łyżeczek cukru! Dużo czy mało? O to możesz zapytać Twojego dentystę.