Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Chcesz zaszczepić się przeciwko COVID-19 wcześniej? Jest na to sposób

Dziś w nocy ruszyły zapisy na konkretny termin szczepienia dla seniorów 80+. Szczepienia wspomnianych osób rozpoczną się 25 stycznia. Opublikowano także listę 6 tysięcy przychodni, w których będzie można przyjąć preparat. Od dzisiaj także wszyscy chętni mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Co ciekawe, takie osoby będą mogły przyjąć szczepionkę wcześniej. Jak to wytłumaczyć?

Rejestracja a zgłoszenie chęci zaszczepienia to dwa różne pojęcia

Od północy zarejestrować na szczepienie mogą się obecnie tylko osoby powyżej 80. roku życia. Mają one już możliwość wybrania konkretnego terminu i miejsca szczepienia. Za tydzień taką możliwość będą miały również osoby w wieku 70-79 lat. Kolejny tydzień później, 25 stycznia, rozpoczną się szczepienia dla osób, które mają 70 lat i więcej.

Chcesz zaszczepić się przeciwko COVID-19 wcześniej? Jest na to sposób
pixy.org

Co z osobami z przedziału wiekowego 18-69 lat, nie pracują w służbie zdrowia, a więc nie są w grupach, które mają być zaszczepione w pierwszej kolejności, ale zgłosiły chęć zaszczepienia?

Takie osoby co prawda muszą poczekać na swoją kolej. Nie mniej jednak jest pewien sposób, który umożliwia przyjęcie szczepionki przed swoimi rówieśnikami i to zgodnie z przepisami.Takie osoby już od dzisiaj mogą zgłosić chęć zaszczepienia się. Co to daje? Kiedy przyjdzie kolej tych osób na zaszczepienie się, zostaną o tym poinformowane. Co istotne, przez dwa dni tylko takie osoby będą miały możliwość wybrania dogodnego terminu i miejsca szczepienia. Dopiero po tych dwóch dniach taka możliwość będzie dostępna dla osób, którego wspomnianego zgłoszenia wcześniej nie złożyły.

Chcesz zaszczepić się przeciwko COVID-19 wcześniej? Jest na to sposób
Pixabay

Jak zgłosić chęć zaszczepienia?

W tym celu należy wejść na stronę www.gov.pl/szczepmysie, gdzie znajdziemy formularz zgłoszeniowy. W formularzu należy podać podstawowe dane, jak imię, nazwisko, numer PESEL, kod pocztowy i adres e-mail, na który w dalszej kolejności przyjdzie prośba o potwierdzenie zgłoszenia. Po potwierdzeniu formularz zostanie zapisany w systemie. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia w naszej grupie wiekowej, zostaniemy o tym poinformowani. W konsekwencji będziemy mogli wybrać termin i miejsce szczepienia przed innymi pacjentami, którzy takowego zgłoszenia nie dokonali. Będziemy mieli na to dwa dni.

Listę dostępnych punktów szczepień znajdziesz na stronie TUTAJ.

Źródła: www.fakt.pl