Kategorie OdżywianieZdrowie

8 zdrowotnych zastosowań łupin cebuli. Nigdy jej nie wyrzucaj

Po tym, jak obierasz cebulę, na pewno wyrzucasz obierki do kosza. BŁĄD! Mają ona właściwości antybiotyczne, antybakteryjne i antyseptyczne. Ale czy wiesz, że obierki mają więcej przeciwutleniaczy? My też byliśmy w szoku!

Łupina z cebuli przynosi wiele innych pozytywnych skutków dla zdrowia:

  • reguluje ciśnienie krwi
  • pomaga zwolnić zatkane tętnice
  • zawiera wiele związków fenolowych
  • obniża poziom szkodliwego cholesterolu
  • działa jako środek przeciwdepresyjny
  • walczy z alergią
  • łagodzi stany zapalne
  • pomaga w skurczach nóg

Należy pamiętać jednak o tym, aby nie spożywać łupiny. Możemy z niej korzystać, ale nigdy bezpośrednio.

8 zdrowotnych zastosowań łupin cebuli. Nigdy jej nie wyrzucaj

Namaczanie

Bardzo prostym sposobem na to, by wykorzystać cenne właściwości, jest wrzuceniem łupin np. do gotującej się zupy lub sosu. Tuż przed podaniem po prostu wyciągnij ją.

Herbata

Włóż łupiny do specjalnej torebki do zaparzania herbaty i zalej gorącą wodą. Niech całość się zaparzy przez kilka minut, a Ty później ją wypij. Jeśli smak jest dla Ciebie zbyt intensywny, dodaj zioła.

Cebulowa woda

Aby złagodzić bolesne skurcze nóg, można zagotować wodę z obierkami (15-20 minut). Następnie odlej samą ciecz i pij jako herbatę tuż przed snem. Powtarzaj co noc, dopóki nie przejdą skurcze.

8 zdrowotnych zastosowań łupin cebuli. Nigdy jej nie wyrzucaj

Wcieranie

Łupiny pomagają także złagodzić wszelkiego rodzaju zmiany skórne. Wetrzyj je w podrażnione miejsce, a następnie zmyj wodą z mydłem.

Farbowanie włosów

Tak, dobrze czytasz. Najlepiej działa na blond włosach. Wszystko, czego potrzebujesz to od 30 do 50 gramów łupin. Zagotuj je na wolnym ogniu przez godzinę. Powinna powstać z nich gęsta pasta. Odcedź wodę i nałóż ją na kilka minut na włosy. Następnie umyj je tak, jak robisz to zwykle. Twoje włosy będą mieć złotą poświatę.

Wzrost włosów

Łupina bogata w siarkę stymuluje tworzenie kolagenu. Ugotuj skórki w wodzie, a następnie odcedź ją i używaj jako płukanki do włosów. Twoje włosy będą rosły szybciej i będą błyszczeć bardziej niż kiedykolwiek. Możesz przelać mieszankę do plastikowej butelki, aby mieć ją zawsze pod ręką.

8 zdrowotnych zastosowań łupin cebuli. Nigdy jej nie wyrzucaj

Upewnij się, że korzystasz z cebuli organicznej. Inne mogą zawierać pestycydy i szkodliwe toksyny.

Źródło: stylecraze.com | Fotografie: pexels.com, pixabay.com, pixabay.com