Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Brytyjczycy już zaczynają testować szczepionkę na koronawirusa na ludziach

Kilka dni temu media obiegła informacja, że Brazylijczycy opracowali lek na COVID-19, który jest w 94% skuteczny. Pierwsze testu leku na ludziach, na który czeka cały świat, mają się rozpocząć już w maju. Tymczasem światło dzienne ujrzała kolejna, dobra informacja. Otóż szczepionkę na koronawirusa na ludziach zaczynają testować Brytyjczycy. Kto opracował szczepionkę i co o niej wiadomo?

Prace nad szczepionką

Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii, Matt Hancok, podkreślał, że opracowanie szczepionki jest dla niego priorytetem. W końcu to jedyny sposób na to, by skutecznie zwalczyć koronawirusa. W związku ze ściśle określonym celem, badań nad szczepionką podjęły się dwa ośrodki uniwersyteckie, Imperial College London i University of Oxford, które na wsparcie badań klinicznych otrzymają od rządu łącznie 42,5 miliona funtów. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem będzie mogli zobaczyć efekty pracy naukowców.

Brytyjczycy już zaczynają testować szczepionkę na koronawirusa na ludziach
Pixabay

Szczepionka opracowana została przez University of Oxford

Już dzisiaj Brytyjczycy przechodzą do czwartej fazy badań klinicznych nad szczepionką na COVID-19. Oznacza to, że zaczynają testować szczepionkę opracowaną przez University of Oxford pod kierownictwem sir Patricka Vallance’a.

Jak od prac nad szczepionką odnosi się sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock?

Oba te projekty są obiecujące, a naukowcy robią szybkie postęp i powiedziałem kierującym nimi naukowcom, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ich wesprzeć. Bycie pierwszym krajem na świecie, który stworzył szczepionkę na koronawirusa to nie tylko prestiż

Jak zapewnia laboratorium w Oxfordzie, do września powinno być dostępnych milion próbek szczepionki przeciw COVID-19.

Public Domain Pictures

Nie tylko Brytyjczycy…

Prace nad szczepionką prowadzą również Amerykanie, którzy wyjątkowo mocno odczuli atak wirusa. W samym Nowym Jorku jest już ponad 15 tys. ofiar. Potencjalną szczepionkę opracowała już firma biotechnologiczna Modera Therapeutics z Cambridge w stanie Massachusetts. Dyrektor ds. operacji technicznych i jakości z Moderna, Juan Anders, oznajmił, że pierwsze partie szczepionki powstały w niewiele ponad miesiąc, a dokładniej 42 dni.

Szwajcarski immunolog pracujący w Szpitalu Uniwersyteckim w Bernie, Martin Bachmann, który zaangażowany w badania nad szczepionką przeciwko koronawirusowi, ocenił, że masowe szczepienia mogą rozpocząć się w Szwajcarii już w październiku tego roku. Jego zespół opracował szczepionkę, którą z powodzeniem przetestował na myszach.

Mamy realistyczną szansę na odniesienie sukcesu. Szwajcaria w swojej historii wykazywała się już pragmatyzmem i zależy jej na znalezieniu kompromisu w celu szybszego uzyskania szczepionki – powiedział Martin Bachmann

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: pixabay.com