„Brudne łokcie i kolana” mogą być objawem problemów z tarczycą
Są choroby, które w widoczny sposób objawiają się na naszej skórze oraz takie, które przez długi czas się skrywają. Dlatego tak ważne jest szczegółowe obserwowanie organizmu. Czasami jedna mała zmiana może świadczyć o poważnym schorzeniu.
Objawy skórne niedoczynności tarczycy

źródło: canva
Niedoczynność tarczycy spowodowana jest zmniejszoną produkcją hormonów tego narządu. Trijodotyronina (T3) oraz tyroksyna (T4) odpowiedzialne są za funkcje większości tkanek oraz wpływają na metabolizm i termogeneza organizmu. Gdy hormonów tych brakuje w naszym ciele możemy zaobserwować spowolnione bicie serca, obrzęki i przybieranie na wadzę.
Ponadto niedoczynność tarczycy może objawia się również na skórze. Bardzo często naskórek na łokciach i kolanach łuszczy się a w niektórych miejscach powstają ciemne plamy. Powoduje to wrażenie, że te części ciała są brudne.
Co więcej osoby zmagające się z tym schorzeniem nie pocą się, mają łamliwe paznokcie i wypadają im włosy. Jeżeli dostrzegasz u siebie podobne objawy powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza. Na podstawie zleconych badań lekarz, skieruje Cię do specjalisty. Endokrynolog ekspert w dziedzinie hormonów, po konsultacji może rozpocząć odpowiednie leczenie.

źródło: canva
Nadczynność tarczycy również może dawać oznaki skórne

źródło: canva
Odmianą tej choroby jest nadczynność tarczycy czyli nadmierne wydzielanie hormonu T3 i T4 w wyniku czego metabolizm przyśpiesza i zwiększa swoją temperaturę. Zmiany te są bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu, gdyż mogą doprowadzić do niewydolności lub zaburzeń rytmu serca oraz osteoporozy.
Niedoczynność tarczycy może objawiać się również zmianami skórnymi. Zazwyczaj skóra robi się bardziej delikatna tzw. aksamitna skóra i jest stale wilgotna, gdyż chory nadmiernie się poci. Powstają także zmiany przypominające pokrzywkę, określane mianem dermografizmu. Podobnie jak w przypadku niedoczynności chory może zauważyć nadmierną łamliwość paznokci oraz zwiększone wypadanie włosów.
Leczenie w obu przypadkach polega na przyjmowaniu odpowiednich dawek leku.