Kategorie Choroby układu oddechowegoZdrowie

Czy mężczyźni z brodą są bardziej narażeni na koronawirusa? Rozwiewamy wątpliwości

W obliczu walki z koronawirusem miliony ludzi na całym świecie zastanawia się, co jeszcze mogą zrobić, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko zarażenia COVID-19. Powszechnie mówi się, aby unikać skupisk ludzkich, zachowywać odległość co najmniej jednego metra od innych osób, dezynfekować miejsce pracy, nosić maseczki, regularnie i dokładnie myć dłonie i unikać dotykania okolic twarzy. Na tym jednak nie koniec. Niektórzy twierdzą bowiem, że bardziej narażeni na koronawirusa mogą być mężczyźni z brodą! Ile w tym prawdy?

Czy mężczyźni z brodą mogą być bardziej narażeni na koronawirusa?

Czy trzeba golić brodę w obawie przed koronawirusem? W sieci jakiś czas temu pojawiła się informacja, że mężczyźni z zarostem mogą być bardziej narażeni na COVID-19. Przyczyną miałby być fakt, że broda może wpływać na funkcjonalność maseczek higienicznych (broda i wąsy mają powodować, że gorzej przylega ona do twarzy) czy nawet respiratorów. W mediach pojawiła się nawet specjalna grafika pokazująca, jaki rodzaj zarostu jest odpowiedni w czasach epidemii.

Według takich newsów bezpieczniejsze jest noszenie wąsów lub całkowita rezygnacja z zarostu.

Grafika dla „brodatych”
CDC Agency

Grafika była przeznaczona dla pracowników zmuszonych do noszenia maseczek

Komunikat (grafika) dotyczący zgolenia brody był skierowany do pracowników, którzy w swojej pracy są zobowiązani do noszenia maseczek. Grafika, która obiegła media, miała z kolei pomóc im w stylizacji brody tak, aby ta nie przeszkadzała w założeniu i noszeni maseczki podczas godzin pracy.

Pxhere

Panowie, którzy noszą na co dzień brodę, nie muszą się z kolei martwić o zwiększone ryzyko zakażenia, a tym samym pozbywać zarostu, o ile odpowiednio o niego zadbają. Zalecana jest nieco bardziej rygorystyczna pielęgnacja brody polegająca na jej częstszym myciu (najlepiej codziennie) i pielęgnacji, zwłaszcza, jeśli zarost jest dłuższy. Wynika to z faktu, że na włosach mogą osadzać się różne, niepożądane substancje, takie jak kropelki śliny czy kurz, a w tym bakterie. Nieświadome dotykanie brody, a także bliski kontakt z oczami i ustami mogą sprawić, że wirus przedostanie się do organizmu. Jeśli natomiast natomiast codzienna pielęgnacja zarostu jest dla kogoś zbyt uciążliwa, a zgolenie brody nie wchodzi w grę, za wszelką cenę staraj się jak najrzadziej jej dotykać.

Flickr

Jak dbać o higienę brody?

W pierwszej kolejności należy rozczesać brodę, aby pozbyć się wierzchnich zanieczyszczeń. Kiedy mamy to już za sobą, myjemy ją szamponem (najlepiej delikatnym preparatem z rodzaju ziołowych) skupiając się przy tym na skórze głowy. Pamiętajmy o tym, że nie trzeba nakładać szamponu na całą długość brody. Po lekkim uciskaniu włosów i skóry głowy opuszkami palców należy spłukać szampon letnią lub nawet zimną wodą, która domknie łuski włosów, dzięki czemu nie będą one tak bardzo narażone na przyjmowanie zanieczyszczeń ze świata zewnętrznego.

Źródła: zdrowie.wprost.pl, pl.sputniknews.com