Kategorie Medycyna naturalnaNaturalne terapie i zabiegi

Ból ucha – przyczyny oraz leczenie domowymi sposobami

Ból ucha jest dolegliwością pojawiającą się równie często, co katar, kaszel czy ból zatok. Pojawia się najczęściej jako towarzysz przeziębienia i pozostałość po nim. Co na ból ucha będzie najskuteczniejsze? Sprawdź, co możesz zrobić, by szybko pozbyć się tej dolegliwości!

Ból ucha – dolegliwość nie tylko dziecięca

źródło: canva

Choć ból ucha wydaje się być dość nietypowy i jego pojawienie się kojarzy się od razu z poważniejszym schorzeniem, nie ma powodów do paniki. Bolące ucho pojawia się najczęściej u dzieci, jednak wcale nie omija także dorosłych. Najbardziej dokucza nocą, przez co trudno o spokojny i głęboki sen. Ból najczęściej pojawia się w wyniku przebytego przeziębienia oraz jako spadek po przebytej infekcji górnych dróg oddechowych. Zdarza się także po wydmuchaniu wydzieliny z nosa i położeniu się – wówczas płyny gromadzące się w przewodzie Eustachiusza naciskają na ucho, w efekcie czego zaczyna ono boleć. Kiedy się pojawi i dokucza na tyle mocno, że znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wypróbuj domowe sposoby. Szybko pomogą Ci złagodzić objawy.

Ból ucha – metody łagodzenia dolegliwości ciepłem

Bolące ucho trzeba wygrzać. Pomoże w tym prąd ciepłego powietrza z suszarki do włosów, skierowany właśnie w problematyczne ucho. Jeśli to miejscowe rozwiązanie się nie sprawdzi, możesz zastosować patent, który będzie działał dłużej.

źródło: canva

Do plastikowej butelki nalej ciepłej wody, a następnie umieść ją pod poduszką. Ciepło wytwarzane przez butelkę zagrzeje poduszkę, a ta z kolei ucho. Ulga powinna nadejść dość szybko. Jeśli dolegliwość pojawiła się jesienią lub zimą, w sezonie grzewczym, do ogrzania bolącego ucha lub obu uszu wykorzystaj grzejnik. Połóż na nim czystą ściereczkę lub ręcznik, a następnie usiądź przy nim i połóż na ściereczce ucho.

Bol ucha – wykorzystaj moc natury

źródło: google

Na ból uszu pomogą także leki dostępne bez recepty. Jednak zanim wybierzesz się do apteki, wypróbuj pozostałe sposoby domowe. Prócz wygrzewania uszu, łatwym i skutecznym sposobem jest zastosowanie oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci. By złagodzić infekcję, świąd i ból, wystarczy podgrzać płyn (nie może być jednak za gorący, bowiem może uszkodzić ucho), a następnie zaaplikować 2-3 krople do środka i położyć się do ciepłego łóżka.

źródło: google

Drugą metodą jest użycie czosnku. Jego lecznicze właściwości znane są od dawna i wykorzystywane dość szeroko. Wypróbuj więc jego antybiotyczną moc także w przypadku leczenia dolegliwości bólowych uszu. Wystarczy, że ząbek soczystego czosnku dokładnie rozgnieciesz, a pozyskany sok zaaplikujesz do ucha. To bardzo silny, naturalny antybiotyk. Podobnie zadziała cebula. Ugotuj jedną do miękkości, a następnie owiń w ręczniczek i przyłóż ją do ucha i pozostaw na kilka minut. Czynność powtórz przy drugim uchu.

źródło: canva

Kolejnym patentem jest mięta. Choć kojarzy się ona raczej z orzeźwieniem i odświeżaniem oddechu, jej sok także pomoże złagodzić ból ucha. Ze świeżych liści wyciśnij sok, a następnie kilka kropel zaaplikuj wprost do obolałego ucha. Przyjemna ulga powinna nadejść szybko. Z każdym bólem ucha warto jednak wybrać się do lekarza, bowiem ból może mieć różne podłoże.