×

6 najczęstszych powodów bólu pępka. Być może powinieneś udać się do lekarza!

Ból pęka zazwyczaj związany jest z problemami w jamie brzusznej. Dolegliwość ta może świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego lub trawiennego. Czy to schorzenie powinno skłonić Cię do wizyty u specjalisty? Przekonaj się!

Odczucia bólowe pojawiają się w tej okolicy dość często. Czasami są to przejściowe skurcze, a w innych przypadkach uporczywy ucisk utrudniający codzienne funkcjonowanie. Najczęściej ból pojawia się wraz z innymi dolegliwościami tj. biegunka lub zaparcia, nudności, pocenie się czy nawet kołatanie serca.

Dzięki rozpoznaniu objawów, sam możesz ocenić jak poważny jest Twój stan zdrowia. Jednak jeżeli zauważysz, że objawy te utrzymują się dłuższy czas, a Twój stan się pogarsza, jak najszybciej udaj się do lekarza, który wykona dokładne badania.

źródło: canva

źródło: canva

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pępka?

Ból pępka możemy sklasyfikować na dwa sposoby. W pierwszym z nich jest ból ostry, który narasta w przeciągu 48 do 72 godzin. Natomiast ból przewlekły występuje gdy dyskomfort utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące.

Do najczęstszych przyczyn bólu pępka zalicza się:

1# Zatrucie pokarmowe

źródło: canva

źródło: canva

Jest to bardzo częsta przyczyna dyskomfortu pojawiającego się w okolicach pępka. Do zatrucia pokarmowego może dojść w wyniku spożycia pokarmów zanieczyszczonych toksynami, bakteriami lub innymi drobnoustrojami. Dodatkowymi objawami tego schorzenia będą: nudności, wymioty, biegunka i osłabienie organizmu. Jeżeli symptomy nie ustaną po wydaleniu z organizmu zanieczyszczonej żywności, należy zwrócić się do lekarza.

2# Zapalenie żołądka i jelit

źródło: canva

źródło: canva

stan zapalny nabłonka i wewnętrznej błony śluzowej przewodu pokarmowego najczęściej jest wynikiem infekcji bakteryjnej (jad kiełbasiany), drobnoustrojów (rotawirus, drożdżaki) lub toksyn obecnych w produktach (pestycydy). Jeżeli wraz z występowaniem promieniującego bólu brzucha, pojawia się również biegunka, wymioty, gorączka i dreszcze najprawdopodobniej jest to oznaka zapalenia żołądka i jelit.

3# Zapalenie wyrostka robaczkowego

źródło: canva

źródło: canva

Wyrostek robaczkowy to część przewodu pokarmowego, a ściślej ślepy uchyłek kątnicy. Gdy dochodzi do zapalenia wyrostka robaczkowego, stan ten powoduje szereg typowych objawów takich jak uogólnione ból brzucha o ciężkiej do określenia lokalizacji, utrata apetytu, nudności wymioty i gorączka. Nieleczone ostre zapalenie wyrostka może prowadzić do rozlanego zapalenie otrzewnej co jest stanem zagrażającym życiu.

4# Ciąża

źródło: canva

źródło: canva

Podczas ciąży pojawia się wiele dolegliwości związanych z bólem w okolicy brzucha. Jest to oczywiście spowodowane rozwojem płodu, a późniejszym czasie ruchami dziecka w macicy. Ciąża może powodować pojawienie się przepukliny pępkowej ze względu na osłabienie ściany pępka i rozciągnięcie więzadła włóknistego brzucha.

5# Przepuklina pępkowa

źródło: canva

źródło: canva

Przepuklina pępkowa polega na przemieszczaniu się elementów jamy brzusznej poza jej obręb. Pojawia się, gdy pierścień pępkowy nie zarasta się po odcięciu pępowiny. U dorosłych może wynikać z osłabienia powłok brzusznych, najbardziej narażone są na nią osoby, u których występują wysokie ciśnienie wewnątrz brzucha.

6# Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest zbiorem objawów i dolegliwości spowodowanych przez nadmierną pobudliwość jelit. Najczęstszymi symptomami są ból w okolicach pępka, uporczywa biegunka, dyskomfort po wypróżnieniu, gazy oraz wzdęcia. Schorzenie to powinno być leczony przez specjalistę w zakresie gastroenterologii. Najczęściej zaleca się zmianę diety, wprowadzić aktywność fizycznej oraz znalezienie sposoby na radzenie sobie ze stresem.

Jeżeli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, radzimy, aby jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem, który wykonał podstawowe badania i skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Źródła: jeżeli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy radzimy aby jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem który wykonał podstawowe badania i skieruje do specjalisty

Może Cię zainteresować