×

Ból mięśni przy zakażeniu COVID-19. Wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Ból mięśni przy zakażeniu COVID-19 jest jednym ze stosunkowo rzadko występujących objawów choroby, a jego natężenie może być bardzo różne. Zdarza się, że ból jest do tego stopnia silny, że chory nie jest w stanie unieść ręki. Jak to możliwe, że wirus, który jest głównie kojarzony z chorobą płuc powoduje ból mięśni? Kiedy ból mięśni wskazuje na zakażenie SARS-CoV-2? Jak złagodzić ból mięśni, gdy dopadł nas COVID-19?

Ból mięśni przy COVID-19

Ból mięśni przy COVID-19 jest zaliczany długoterminowych następstw zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że może być odczuwalny nawet po ustąpieniu pozostałych objawów, do których zaliczamy m.in. gorączkę, kaszel czy duszności. Zdarza się także, że ból mięśni towarzyszy choremu nawet w sytuacji, gdy wynik testu na COVID-19 daje już wynik negatywny.

Badacze zgodnie uważają, że ból przy zakażeniu COVID-19 mniej powszechny, niż wiele pozostałych objawów zakażenia. W Chinach przeprowadzono badanie, które miało wykazać częstotliwość występowania danych objawów. I tak oto na ból mięśni skarżyło się zaledwie niespełna 15% pacjentów, na gorączkę 87,9%, kaszel 67,7%, ból gardła 13,9%, a ból głowy 13,6%.

Dlaczego COVID-19 powoduje ból mięśni?

Jak to jest, że COVID-19 powoduje ból mięśni, skoro jest wirusem atakującym przede wszystkim nasz układ oddechowy? Otóż ból mięśni podczas infekcji wirusowej nie jest niczym nadzwyczajnym – niewykluczone, że odczuwałeś go chorując na zwykłą grypę. Koronawirus, jak sama nazwa wskazuje, jest również infekcją wirusową i jak inne wirusy potrafi wywołać zapalenie tkanki mięśniowej, doprowadzić do podrażnienia receptorów bólu czy uszkodzeń włókien mięśniowych. Kiedy w przypadku zakażenia SARS-CoV-2 mamy do czynienia z tym objawem, ból mięśni potrafi być wyjątkowo dotkliwy, wręcz obezwładniający. Zdarza się, że chorzy na COVID-19 mają problemy z wstaniem z łóżka nie mówiąc już o trudnościach, jakie niesie za sobą wykonanie codzienne funkcjonowanie.

Ból mięśni charakterystyczny dla zakażenia COVID-19

Bolą Cię mięśnie, poza tym nic więcej Ci nie dolega i obawiasz się, że masz COVID-19? Ciężko na podstawie tego jednego objawu postawić diagnozę. Są jednak sytuację, w których ból mięśni może wskazywać na zakażenie COVID-19. Zaliczamy do nich sytuacje, w których:

  • ból utrzymuje się dłużej, niż wskazywać mogłyby na to np. powszechnie znane „zakwasy”, które zwykle ustępują w ciągu kolejnych 24-48 godzin,
  • ból jest przeszywający, wręcz obezwładniający,
  • mięśnie są wrażliwe zarówno na ruch, jak i na dotyk. W niektórych przypadkach zakażenia wystarczy przyłożyć do ciała rękę, aby ból się nasilił,
  • boli całe ciało. Niektórzy odczuwają ból ulokowany przede wszystkim w dolnej części pleców,
  • ból nasila się wraz z nasilaniem lub ustępowaniem innych objawów zakażenia SARS-CoV-2

Łagodzenie bólu mięśni przy COVID-19

Jak możemy sobie pomóc, w sytuacji gdy ból mięśni podczas zakażenia COVID-19 wyjątkowo mocno daje nam się we znaki? Niestety nie mamy tutaj dobrych wieści. Ćwiczenia, masaże czy inne formy terapii na niewiele się tutaj zdadzą. Eksperci zalecają by odpoczywać w łóżku i ruszać się co jakiś czas, co jest zalecane z powodu profilaktyki przeciwzakrzepowej. Istotne jest także picie dużej ilości płynów. Pomóc mogą również maści rozgrzewające, ciepłe okłady czy leki przeciwbólowe, jak np. paracetamol. Nie spodziewalibyśmy się jednak tutaj cudów i ulgi w bólu niczym przy pomocy dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Kiedy ból jest nie do zniesienia, lekarz może może przepisać silniejsze leki przeciwbólowe, które są dostępne już na receptę.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować