Kategorie Zdrowie

Rozszyfruj męczący Cię ból gardła. To wina wirusa czy być może bakterii?

Problemy z gardłem mogą nie tylko objawiać się na różne sposoby – drapanie, łaskotanie, chrypka, problemy z przełykaniem, nieustający ból – ale także mieć różne przyczyny. Ostatnio sporo mówi się również o tym, że ból gardła jest możliwym objawem zakażenia COVID-19, podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu raczej nie wpisywał się on w ramy wirusa SARS-CoV-2. Problemy z gardłem tym bardziej są dziś objawem, którego nie należy bagatelizować. Jeśli nie ustępują po kilku dniach, a domowe sposoby nie przynoszą poprawy, idź do lekarza.

Jak rozszyfrować dyskomfort w gardle i jak pomóc sobie w określonym przypadku?

ból gardła
Pixy

Ból gardła, towarzyszący mu katar i kaszel

To może być infekcja wirusowa, zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z: zaczerwienioną i przekrwioną błoną śluzową, rozpulchnionymi migdałkami i niekiedy widocznymi na nich malutkimi pęcherzykami, a także wodnistym katarem.

Jak sobie pomóc? Z pomocą przychodzą tutaj leki przeciwzapalne i płukanki do jamy ustnej w temperaturze ciała w postaci naparu z rumianku lub roztworu soli kuchennej. Alternatywą są tabletki do ssania, preparaty odkażające i przeciwbólowe w aerozolu. Warto również nawilżać gardło, bowiem lepiej będzie radzić sobie z wirusami.

Rozszyfruj męczący Cię ból gardła. To wina wirusa czy być może bakterii?
SnappyGoat

Ból gardła bez kaszlu

Możliwe, że właśnie dopadła Cię angina. W takim przypadku bardzo często początkowe drapanie szybko przybiera formę bólu, śluzówka jest koloru malinowego, a przekrwione migdałki mają kremowobiały nalot. Co prawda raczej nie mamy w tym przypadku problemów z kaszlem, ale często towarzyszy nasz gorączka powyżej 38 st. C..

Jak sobie pomóc? Anginę leczy się antybiotykiem. Wizyta u lekarza wydaje się więc być jedynym rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza, że zaniedbana angina może prowadzić do powikłań. Poważnych powikłań, w wyniku których mogą ucierpieć nasze stawy, nerki czy serce. Oprócz antybiotyku warto zaopatrzyć się w tabletki do ssania, które pomogą nam przetrwać trudne chwile, i płukankę do gardła.

Ból gardła i ucisk

To może być zapalenie zatok, zwłaszcza, jeśli początkowo dokuczał Ci ucisk w okolicach oczu, ból przy pochylaniu i uczucie zatkanego nosa, co z czasem przekształciło się w piekący i ostry ból gardła. Przyczyną takiego stanu zdrowia jest przewlekły stan zapalny w zatokach i spływająca do gardła wydzielina.

Jak sobie pomóc? Leki obkurczające błonę śluzową, rozrzedzające wydzielinę i udrożniające zatoki wydają się być w tym przypadku koniecznością. Pomocne mogą być także inhalacje ziołowe, np. z lipy.

Rozszyfruj męczący Cię ból gardła. To wina wirusa czy być może bakterii?
Pixabay

Ból gardła bez gorączki

Mówiąc tutaj ból gardła mamy na myśli przede wszystkim chrypkę, słaby głos lub utratę głosy, suchy kaszel lub łaskotanie w gardle. W wyniku nadwyrężenia lub infekcji strun głosowych powstaje obrzęk, który utrudnia ich prawidłową pracę.

Jak sobie pomóc? Daj odpocząć swoich strunom głosowym – one też mogą mieć gorsze dni, zwłaszcza, kiedy w ostatnich dniach dałeś im mocno we znaki. Dobrze jest oddychać nawilżonym powietrzem i spożywać łatwiejsze, półpłynne posiłki. Kluczową rolę odegrają jednak antybiotyki i środki przeciwzapalne, a w cięższych przypadkach niezbędne mogą okazać się przypisane przez lekarza sterydy. Picie alkoholu lub palenie papierosów może wydłużyć proces leczenia.

Rozszyfruj męczący Cię ból gardła. To wina wirusa czy być może bakterii?
Flickr

Ból gardła objawem COVID-19

Jak podaje WHO. ból gardła można zidentyfikować u ok. 13,9% chorych na COVID-19. Nie jest to więc bardzo częsty objaw. Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii na początku 2021 r. na grupie 3,5 tys. osób zarażonych brytyjskim wariantem koronawirusa wynika, że w przypadku zakażenia 35 proc. miało kaszel, 32 proc. odczuwało zmęczenie, 25 proc. miało bóle mięśni i 21,8 proc zmagało się z bólem gardła. Warto przy tym zaznaczyć, że zazwyczaj w przebiegu COVID-19 bólu gardła nie obserwuje się jako jedynego objawu, gdyż dołączają do niego inne, zwykle typowe dla przeziębienia czy grypy oznaki choroby – gorączka, zmęczenie czy suchy kaszel.

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: www.flickr.com