×

Boisz się przedwczesnego siwienia? Oto 6 rzeczy, które mogą znacznie przyspieszyć ten proces

Siwe włosy są zwykle powszechne wśród osób starszych, co nie znaczy, że mogą się one pojawić na głowach osób w stosunkowo młodym wieku. Powodów przedwczesnego siwienia jest sporo, ale na niektóre z nich możemy mieć wpływ. Na co więc należy uważać?

Mieszki włosowe znajdujące się w skórze głowy starzeją się tak samo jak cała reszta naszego ciała. Wraz z wiekiem nasze mieszki włosowe wytwarzają mniej melaniny, co powoduje, że włosy stają się szare, a ostatecznie białe. Melanina jest pigmentem, który nadaje włosom naturalny kolor. Chociaż przedwczesne siwienie jest w większości uwarunkowane genetycznie, to styl życia, dieta i inne cechy mogą również wpływać na zapoczątkowanie tego procesu.

1. Problemy zdrowotne

Badania pokazują, że przedwczesne siwienie często wiąże się z wysokim ryzykiem choroby niedokrwiennej serca, która nie wykazuje żadnych objawów w swojej początkowej fazie.

Czasami choroby autoimmunologiczne atakują komórki ciała, w tym mieszki włosowe, co może powodować przedwczesne siwienie włosów.

Niedobór witaminy B12 lub problemy z przysadką oraz tarczycą mogą również powodować przedwczesne starzenie się włosów.

2. Palenie

Jest to dobrze znany fakt, że palenie powoduje szybsze starzenie się skóry i dotyczy to również skóry głowy. Badania wykazują, że istnieje istotny związek między paleniem tytoniu a siwieniem włosów. Choć nie widzimy zmarszczek na skórze głowy, nadal możemy zaszkodzić mieszkom włosowym.

3. Ciągły stres

Naukowcy sugerują, że istnieje związek między ciągle odczuwanym stresem a przedwczesnym siwieniem włosów. Badanie przeprowadzone przez biologów komórkowych z New York University opublikowane w Journal of Nature Medicine pokazuje zmniejszenie mieszków włosowych spowodowane redukcją komórek macierzystych, która nastąpiła u myszy poddanych stresującym warunkom.

Stres oksydacyjny natomiast powoduje, że wolne rodniki, powstałe w wyniku zanieczyszczenia, złej diety i stresu, gromadzą się w organizmie i przyspieszają proces starzenia. Włosy w tym przypadku siwieją znacznie szybciej.

4. Niedobór witamin

Niedobór witaminy B12 może również spowodować przedwczesne siwienie. Wegetarianie i weganie są szczególnie narażeni z powodu braku mięsa w diecie. Najlepszymi źródłami witaminy B12 są jaja, mleko, produkty mleczne, mięso i ryby. Kobiety, którzy przyjmują tabletki antykoncepcyjne oraz osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi mogą również być bardziej narażeni na przedwczesne pojawienie się szarych włosów.

5. Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru jest powszechnie stosowaną substancją chemiczną do rozjaśniania włosów. Co ciekawe, nawet same komórki włosów mogą wytwarzać nadtlenek wodoru, a ten proces staje się intensywniejszy z wiekiem. Badania sugerują, że powoduje to rozjaśnienie pigmentu włosów, a w konsekwencji włosy stają się szare, a następnie białe. Kumulacja nadtlenku wodoru powoduje przedwczesne siwienie.

 

Może Cię zainteresować