×

Boisz się przedwczesnego siwienia? Oto 6 rzeczy, które mogą znacznie przyspieszyć ten proces

Siwe włosy są zwykle powszechne wśród osób starszych, co nie znaczy, że mogą się one pojawić na głowach osób w stosunkowo młodym wieku. Powodów przedwczesnego siwienia jest sporo, ale na niektóre z nich możemy mieć wpływ. Na co więc należy uważać?

<a href=pinterest.com">

pinterest.com

Mieszki włosowe znajdujące się w skórze głowy starzeją się tak samo jak cała reszta naszego ciała. Wraz z wiekiem nasze mieszki włosowe wytwarzają mniej melaniny, co powoduje, że włosy stają się szare, a ostatecznie białe. Melanina jest pigmentem, który nadaje włosom naturalny kolor. Chociaż przedwczesne siwienie jest w większości uwarunkowane genetycznie, to styl życia, dieta i inne cechy mogą również wpływać na zapoczątkowanie tego procesu.

1. Problemy zdrowotne

<a href=freepik.com">

freepik.com

Badania pokazują, że przedwczesne siwienie często wiąże się z wysokim ryzykiem choroby niedokrwiennej serca, która nie wykazuje żadnych objawów w swojej początkowej fazie.

Czasami choroby autoimmunologiczne atakują komórki ciała, w tym mieszki włosowe, co może powodować przedwczesne siwienie włosów.

Niedobór witaminy B12 lub problemy z przysadką oraz tarczycą mogą również powodować przedwczesne starzenie się włosów.

2. Palenie

<a href=freepik.com">

freepik.com

Jest to dobrze znany fakt, że palenie powoduje szybsze starzenie się skóry i dotyczy to również skóry głowy. Badania wykazują, że istnieje istotny związek między paleniem tytoniu a siwieniem włosów. Choć nie widzimy zmarszczek na skórze głowy, nadal możemy zaszkodzić mieszkom włosowym.

3. Ciągły stres

<a href=freepik.com">

freepik.com

Naukowcy sugerują, że istnieje związek między ciągle odczuwanym stresem a przedwczesnym siwieniem włosów. Badanie przeprowadzone przez biologów komórkowych z New York University opublikowane w Journal of Nature Medicine pokazuje zmniejszenie mieszków włosowych spowodowane redukcją komórek macierzystych, która nastąpiła u myszy poddanych stresującym warunkom.

Stres oksydacyjny natomiast powoduje, że wolne rodniki, powstałe w wyniku zanieczyszczenia, złej diety i stresu, gromadzą się w organizmie i przyspieszają proces starzenia. Włosy w tym przypadku siwieją znacznie szybciej.

4. Niedobór witamin

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Niedobór witaminy B12 może również spowodować przedwczesne siwienie. Wegetarianie i weganie są szczególnie narażeni z powodu braku mięsa w diecie. Najlepszymi źródłami witaminy B12 są jaja, mleko, produkty mleczne, mięso i ryby. Kobiety, którzy przyjmują tabletki antykoncepcyjne oraz osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi mogą również być bardziej narażeni na przedwczesne pojawienie się szarych włosów.

5. Nadtlenek wodoru

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Nadtlenek wodoru jest powszechnie stosowaną substancją chemiczną do rozjaśniania włosów. Co ciekawe, nawet same komórki włosów mogą wytwarzać nadtlenek wodoru, a ten proces staje się intensywniejszy z wiekiem. Badania sugerują, że powoduje to rozjaśnienie pigmentu włosów, a w konsekwencji włosy stają się szare, a następnie białe. Kumulacja nadtlenku wodoru powoduje przedwczesne siwienie.

 

Może Cię zainteresować