×

Groźna choroba sprzed lat wykryta u jedno z pacjentów szczecińskiego szpitala

Bakterie Corynebacterium diphtheriae wykryto pośmiertnie u jednego z pacjentów hospitalizowanego w szczecińskim Szpitalu Wojskowym. Bakteria jest bardzo groźna i wywołuje chorobę zwaną błonicą. Władze placówki zapewniają, że zachowały wszelkich koniecznych procedur, aby zapewnić bezpieczeństwo innym pacjentom oraz personelowi szpitala.

Nosiciel bakterii Corynebacterium diphtheriae

źrodło: google

źrodło: google

Pacjent, który niedawno zmarł w szczecińskim szpitalu był nosicielem bakterie wywołującej błonicę. Czy powinniśmy obawiać się powrotu tej choroby?

U pacjenta, który zmarł na oddziale intensywnej terapii, wykryto w materiale mikrobiologicznym maczugowca błonicy. Materiał został wysłany do Państwowego Instytutu Higieny do Warszawy. W momencie, kiedy otrzymamy wynik, będziemy mogli z całą pewności powiedzieć, czy był to szczep zakaźny, czy też nie – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie zastępca komendanta szpitala ds. VI Obwodu Profilaktyczno-Leczniczego, cz.p.o. ppłk mgr farm. Jacek Sypko.

Materiał z próbką do badania został wysłany do laboratorium informacjom „pilne”. Na jednoznaczne informacje potwierdzające pozytywny wynik będzie trzeba pewnie czas poczekać, ponieważ bakteria maczugowca rośnie bardzo powoli. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że wykrycie tej bakterii u pacjenta nie jest jednoznaczne z diagnozą błonicy u zmarłego.

źródło: canva

źródło: canva

Błonica jest chorobą wywoływaną przez toksyny bakterii Corynebacterium diphtheriae. Nie sposób tutaj zatem mówić o potwierdzeniu choroby, ale na pewno mamy potwierdzoną obecność bakterii w materiale biologicznym – tłumaczy ppłk Sypko i dodaje – Dopóki nie mamy potwierdzonych wyników badań, nie możemy z całą pewnością stwierdzić, czy bakteria maczugowca mogła być przyczyną zgonu.

Władze szpitala zapewniają również, że wszelkie niezbędne procedury związane z podejrzeniem choroby zakaźnej, zostały zachowane i bezpieczeństwo innych pacjentów oraz personelu szpitala nie zostało zagrożone.

Błonica czemu jest taka niebezpieczna

Jest to bakteryjna choroba zakaźna wywołana przez maczugowiec błonicy. Do organizmu przedostaje się przez nos lub jamę ustną zagnieżdżając w błonach śluzowych górnych dróg oddechowych. Jej najbardziej rozpoznawalnym objawem jest tak zwana „szyja Nerona” czyli opuchlizna szyi wywołana powiększonymi węzłami chłonnymi.

źródło: google

źródło: google


Choroba jest bardzo poważna i powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Początkowo są to zmiany w gardle przypominające anginę. Pojawia się szaro-żółty nalot, zmiany ropne w gardle oraz obrzęk węzłów chłonnych. Jeżeli zmiany zaczną przesuwać się w dół gardła może dojść do zamknięcia krtani i duszności.

Natomiast to, co jest szczególnie niebezpieczne, to zmiany wielonarządowe, głównie dotykające mięśnia sercowego. Za nie odpowiada nie sama bakteria, ale toksyna błonicza uwalniania przez Corynebacterium diphtheriae. I właśnie z tego powodu dyfteryt jest zawsze chorobą bardzo niebezpieczną – podkreśla prof. Boroń-Kaczmarska.

Przypadek pacjenta ze Szczecińskiego szpitala nie jest odosobnionym, ponieważ jakiś czas temu w Australii i Szwajcarii również potwierdzono zachorowania na błonicę.

źródło: canva

źródło: canva

Wysoki poziom szczepień ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania błonicy – przypomina ECDC.

Źródła: portal.abczdrowie.pl

Może Cię zainteresować