×

4 najpopularniejsze fakty i mity dotyczące błony dziewiczej

Błona dziewicza to cienki fałd błony śluzowej, który znajduje się u wejścia do pochwy. Zwykle ma ona kształt pierścienia. Błona dziewicza nie jest szczelna, ma jeden lub kilka otworków, którymi krew menstruacyjna wydostaje się na zewnątrz.

U większości dziewcząt błona ta pozostaje nienaruszona aż do pierwszego stosunku, ale wielokrotnie może nie być w pełni wykształcona lub może zostać uszkodzona np. wskutek choroby, zabiegu medycznego, masturbacji czy aktywności fizycznej.

Ta kontrowersyjna struktura kobiecego ciała jest owiana wieloma tajemnicami i mitami, niekoniecznie prawdziwymi. W towarzystwie z reguły nie rozmawia się na jej temat, dlatego warto rozwiać pewne wątpliwości.

Oto 4 fakty i mity dotyczące błony dziewiczej:

1. Przerwanie błony dziewiczej w każdym przypadku boli i wywołuje krwawienie?

To fałsz. Tak bywa rzadko, ale jest to chyba najpopularniejszy i przekazywany przez pokolenia mit, jaki istnieje na temat błony dziewiczej. Często do krwawienia podczas pierwszego stosunku w ogóle nie dochodzi. Dużo zależy w tym przypadku od budowy błony. Może ona mieć kształt półksiężyca, znajdować się jedynie na obrzeżach lub być perforowana.

Większość kobiet posiada półksiężycowatą błonę, która nadal bardziej przypomina okrąg. Dziewica z taką błoną podczas pierwszego stosunku prawie nie odczuwa bólu ani nie krwawi, gdyż śluzówka zwykle jest słabo ukrwiona i łatwo pęka.

2. Błona dziewicza chroni przed niechcianą ciążą?

To bez wątpienia prawda. Błona dziewicza stanowi barierę pomiędzy wnętrzem pochwy, a jej przedsionkiem, ale nie jest w stu procentach szczelna. Posiada ona perforacje, czyli liczne otwory, którymi krew menstruacyjna wydostaje się na zewnątrz.

Tą samą drogą ruchliwe plemniki bez problemu mogą dostać się do wnętrza pochwy i przedostać dalej. by zapłodnić jajeczko. Wystarczy, że do wytrysku dojdzie w przedsionku pochwy, a nawet na wargach sromowych, a plemniki sobie poradzą. Z tego powodu nawet przy płytkim stosunku warto zabezpieczać się prezerwatywą.

3. Wszystkie dziewice posiadają błonę?

To kolejna fałszywa legenda. Niezwykle rzadko, ale jednak zdarza się, że dziewczynki rodzą się bez błony. Można ją wtedy chirurgicznie zrekonstruować. Do pęknięcia tego fałdu śluzówki może dojść na przykład podczas głębokiej masturbacji lub pettingu, a nawet w przypadku niewłaściwego stosowania tamponów.

4. Czy można odzyskać błonę dziewiczą?

Dzięki rozwojowi medycyny, można szczerze przyznać, że to prawda. Ten niewielki fałd ma nieduża powierzchnię i bez trudu można go obecnie odtworzyć z fragmentu śluzówki pochwy. Nie jest to specjalnie skomplikowany zabieg.

Może Cię zainteresować