×

Naturalne sposoby na pozbycie się nieestetycznych blizn i rozstępów

Blizny powstają w wyniku skaleczeń, okresu wzrostu czy ciąży. Boryka się z nimi naprawdę spora liczba osób. Jeżeli zareagujemy w porę, gdy blizna bądź rozstęp jest jeszcze świeży możemy zapobiec jego zabliźnieniu. Kiedy nie zajęliśmy się nim w porę, są sposoby na rozjaśnienie tych miejsc. Mamy na to kilka domowych sposobów.

Powstawanie blizn

źródło: canva

źródło: canva

Blizna powstaje w miejscu urazu, gdzie dochodzi do procesu gojenia, a skóra zastępowana jest nową, z większą ilością kolagenu. Początkowo tkanka w tym miejscu jest różowa, ale z czasem zaczyna się rozjaśniać. Dzieje się tak, ponieważ w miejscu zabliźniania jest coraz mniej naczyń krwionośnych. Na bliźnie i rozstępach nie rosną włosy oraz miejsca te się nie pocą gdyż nie zawierają gruczołów potowych.

Jak wspomóc prawidłowe gojenie się ran by nie powstawały blizny?

Należy zadbać o to by rana prawidłowo się zagoiła. Daje to mniejsze szanse na powstanie dużych, nieestetycznie wyglądających znaków. Aby tak się stało nie należy drapać strupów, chronić ranę przed zakażeniem oraz zabezpieczyć ją przed powiększeniem. Do odkażania najlepiej kupić apteczny preparat bądź przemywać miejsce gojenia naparami i olejami ziołowymi.

Żeby przyśpieszyć proces leczenia warto zadbać o dostarczenie organizmowi niezbędnych składników. Zaliczają się do nich:

witamina A – przyśpiesza odnowę naskórka. Można znaleźć ją w maśle, mleku, jajach, jarmużu, szpinaku czy dni.
witamina E – działa przeciwzapalnie. Najwięcej tej witaminy zawiera oliwa z oliwek, migdały, olej słonecznikowy, orzechy laskowe, kiełki oraz zarodki nasion zbóż.
białko – wspomaga odbudowę tkanek. Najlepiej przyswaja się białko odzwierzęce z jajek czy podrobów.
cynk – przyśpiesza gojenie ran. Produkty bogate w ten składnik to, pestki dyni, słonecznika, sezam, kakao.
kolagen – niezbędny do prawidłowego gojenia ran. Jest „rusztowaniem” dla nowej tkanki. Najwięcej kolagenu dostarczymy spożywając galarety mięsne, salceson i wywary.

Rośliny, które wspomogą rozjaśnić blizny i rozstępy

Jak mówił starożytny filozof Paracelsus „Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami.“ Rośliny są idealnym naturalnym wspomagaczem przy leczeniu blizn i rozstępów. Możemy przygotować z nich napary, oleje i wyciągi. Przedstawimy kilka z nich, które warto wykorzystać przy zmianach skórnych.

Cebula – ma działanie bakteriobójcze i zapobiega tworzeniu się skrzepów. Uelastycznia skórę i spłyca blizny. Dodatkowo znajdująca się w cebuli kwercetyna wykazuje działanie przeciwzapalne i przyśpiesza regeneracje skóry.

Len – nasiona lnu po zalaniu ciepłą wodą wydzielają lecznicy śluz. Powstały wyciąg łagodzi podrażnienia, działa nawilżająco i przyśpiesza gojenie trudnych ran.

źródło: youtube

źródło: youtube

Żywokost lekarski – zawarta w tej roślinie allantoina ma silne działanie nawilżające, regenerujące, przeciwzapalne, kojące i ściągające. Zmniejsza pieczenie oraz świąd skóry.

źródło: canva

źródło: canva

Olej z rokitnika – usprawnia krążenie krwi, dzięki czemu do blizn i rozstępów przedostaje się więcej składników odżywczych. Ponadto zmniejsza stan zapalny, jak również leczy oparzenia i odleżyny.

źródło: canva

źródło: canva

Mniszek lekarski – wyciąg z tej rośliny przywraca skórze właściwą strukturę. Wygładzając ją, poprawia koloryt, usuwa przebarwienia, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się drobnych ran.

źródło: canva

źródło: canva

Źródła: wybieram-zdrowie.com

Może Cię zainteresować