×

Wielki błąd podczas gotowania ziemniaków, który popełnia wiele osób. Tak tracą właściwości odżywcze

Ziemniaki to podstawa większości dań w polskim menu obiadowym. Podajemy je pod różnymi postaciami np. frytek, puree czy placków. Jest to bardzo pożywne i sycące warzywo. Ale czy przygotowujemy je odpowiednio? Zazwyczaj polega to na tym, że zalewamy je zimną wodą i gotujemy do momentu aż zmiękną. To duży błąd…

ziemniaki w rękach

Wiele zalet ziemniaka

Ziemniak znany jest w całej Polsce (oczywiście na świecie też). W zależności od regionu może nosić inną nazwę: kartofel, ziemniak, pyra. Bez względu na to smakuje tak samo dobrze. Wykorzystujemy go w jego najprostszej formie, ale często dodajemy również do zapiekanek, zup czy farszów. Śmiało można powiedzieć, że to warzywo króluje w polskiej kuchni. Nie bez powodu. Jest tani, szybko się go przyrządza, jest uniwersalny i zdrowy. Ziemniak to źródło błonnika, wielu witamin, a także fosforu, magnezu, czy miedzi. Ale żeby wydobyć z niego to bogactwo, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie.

O czym powinniśmy pamiętać podczas gotowania ziemniaków?

Przede wszystkim istotną rolę gra tu temperatura wody. Szczególnie młode ziemniaki powinno wrzucać się do gotującej wody. To pozwoli zachować ich strukturę oraz składniki odżywcze.

źródło: canva

źródło: canva

Eksperci zalecają również, aby solić ziemniaki w momencie kiedy już zmiękną a nie na samym początku gotowania.

Kiedy zdarzy się, że pozostałe potrawy są już gotowe a my czekamy tylko na ziemniaki, lepiej nie podkręcać mocy palnika. Ziemniaki lubią gotować się na małym ogniu od 15 do 20 minut. Jeżeli damy zbyt duży ogień mogą popękać i być surowe w środku.

źródło: canva

źródło: canva

Starsze okazy dobrze jest gotować ze skórką, ponieważ to pod nią znajdują się największe ilości cennych składników. Gdyby będą już gotowe łatwiej jest ściągnąć jedynie skórkę bez usuwania warstwy pod nią.

źródło: canva

źródło: canva

Aby podbić wartości odżywcze, ale podkręcić również smak, do gotujących się ziemniaków można dodać czosnek, majeranek, czy rozmaryn. Dodatek masła po ugotowaniu zwiększy wchłanianie składników odżywczych, szczególnie tych rozpuszczalnych w tłuszczach.

źródło: canva

źródło: canva

Warto jeść ziemniaki gdyż są źródłem witaminy C jak również witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na przemiany metaboliczne oraz układ pokarmowy i nerwowy.

Źródła: pomorska.pl

Może Cię zainteresować