Kategorie Zdrowie

Binge-watching nowe niebezpieczne uzależnienie. Czym jest i jakie zagrożenia niesie dla zdrowia

Czym właściwie jest binge-watching? Myślę, że spotkałeś się z tym już nieraz i to na własnej skórze. Jeżeli jesteś fanem seriali, to Ciebie również może dotyczyć ten problem. Sprawdź jakie konsekwencje dla zdrowia ma ta nowa praktyka.

Czym dokładnie jest binge-watching?

źródło: canva

Obecnie dostęp do filmów oraz seriali jest banalnie prosty. Możemy oglądać co chcemy, gdzie chcemy i kiedy chcemy. Powstało wiele różnych platform, które ułatwiają znajdowanie poszczególnych produkcji filmowych. Konsekwencją tak prostego dostępu jest niezdrowa praktyka oglądania kilku odcinków serialu lub filmów naraz. Dlaczego jest to takie niezdrowe? Już tłumaczymy:

1# Brak ruchu

Nie dość że w obecnych czasach większość z nasz pracuję w pozycji siedzącej, to dodatkowo po pracy siada przed telewizorem i do końca dnia ogląda telewizję. Siedzący tryb życia wiąże się z większym ryzykiem otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycą czy nadciśnieniem. Chyba każdy wie, że ruch to zdrowie. Dlatego nie powinniśmy spędzać życia na siedzeniu przed telewizorem.

2# Przekąski do filmu lub serialu

źródło: canva

Serwujemy sobie maraton filmowy a do tego ulubione przekąski. Niestety bardzo rzadko zdarza się, że wybieramy smakołyki w postaci marchewek, selera i jabłek. Są to raczej słone paluszki, chipsy, popcorn i słodzone napoje gazowane. Podczas oglądania telewizji trudniej jest nam kontrolować to ile zjadamy, ponieważ jesteśmy skupieni na oglądaniu. Prowadzi to do przejadania się, a w konsekwencji przybieraniu na wadze.

3# Pogorszenie wzroku

Nasze oczy przez cały dzień narażone są na szkodliwe działanie ekranów telefonów, komputerów i tabletów. Serwowanie im dodatkowej dawki niebieskiego światła z telewizji tylko pogorszy ich stan. Filmowe i serialowe maratony mogą powodować wysuszanie oka i pogorszenie wzroku.

4# Problemy ze snem

Nie dość, że ekrany telewizji emitują niebieskie światło, które zaburza wydzielanie melatoniny niezbędnej do prawidłowego snu. To dodatkowo na rzecz kolejnego odcinka fani maratonów filmowych są w stanie poświęcić kilka godzin snu, na rzecz kolejnego odcinka. Taka praktyka może doprowadzić do problemów z pamięcią i zwiększyć ryzyko chorób przewlekłych.

5# Izolacja społeczna

Zdarza się, że oglądamy seriale i filmy z przyjaciółmi czy partnerem. Jednak kiedy mowa o maratonach kilku odcinków to zdecydowanie częściej pochłaniamy je samotności. Takie zachowanie może prowadzić do całkowitego wycofania się z relacji i zastąpić realne życie. W wyniku tego rozwija się depresja i zaburzenia lękowe.

6# Uzależnienie

Gdy maraton filmowy zdarza się nam raz na jakiś czas, to nie jest to nic złego. Jednak gdy poświęcamy na to cały swój wolny czas, stanowi to problem. Zatracamy się w świecie seriali i ciężko jest nam powrócić do normalnego funkcjonowania. A to już świadczy o uzależnieniu.

Źródła: zdrowie.radiozet.pl