Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Biegunka może być jednym z objawów COVID-19. Nie wolno jej lekceważyć

Biegunka może być jednym z objawów koronawirusa SARS-CoV-2. Nie należy popadać jednak ze skrajności w skrajność – nie każda biegunka będzie zwiastować zakażenie COVID-19. Kiedy więc biegunka może świadczyć o zarażeniu i jak łagodzić ją domowymi sposobami przy zakażeniu koronawirusem?

Objawy COVID-19

Każdy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 ma indywidualny przebieg. Jedne osoby będą przechodzić zakażenie łagodniej, inne umiarkowanie, a jeszcze inne zdecydowanie ciężej. To samo tyczy się objawów. Jedne objawy są zdecydowanie bardziej powszechne, inne mniej. Do tych najczęściej występujących zaliczamy gorączkę, suchy kaszel i zmęczenie. Rzadziej są to bóle mięśni, bóle gardła, zapalenie spojówek, bóle głowy, utrata smaku lub węchu czy wysypka skórna lub przebarwienia u rąk i stóp. W cięższych przypadkach dochodzi do trudności w oddychaniu i duszności, bólu lub ucisku w klatce piersiowej, utraty mowy lub zdolności ruchowych.

Biegunka może być jednym z objawów COVID-19. Nie wolno jej lekceważyć
Pxhere

Biegunka przy COVID-19

Jednym z mniej oczywistych objawów zakażenia COVID-19 jest biegunka – w końcu co może mieć biegunka do choroby układu oddechowego? Nic więc dziwnego, że problemy ze strony układu pokarmowego zwykle nie są kojarzone z możliwością zakażenia koronawirusem. Wiele osób doszukuje się tutaj zatrucia pokarmowego czy też zakażenia rotawirusem.

Wikimedia Commons

Wiele badań wskazuje, że biegunka i inne problemu ze stron układu pokarmowego (wymioty, bóle brzucha, nudności, brak apetytu) mogą być stosunkowo częstym objawem w przypadku zakażenia COVID-19. Z zebranych informacji w medycznej bazie Pub-Med, EMBASE i Web of Science wynika, że biegunka występuje u od 2 do nawet 50% chorych na COVID-19. Skąd taka duża rozbieżność? Jak się okazuje wszystko zależy od kraju pochodzenia i stopnia zaawansowania choroby.

Pixabay

Kilka statystyk

Dla przykładu, biegunka zdecydowanie rzadziej występowała u pacjentów z Chiń (około 5,8% przypadków), a zdecydowanie częściej u chorych z USA, Niemiec czy Włoch – nawet 18% hospitalizowanych z powodu COVID-19 pacjentów. Analiza aż 35 badań pozwoliła wywnioskować, że biegunka była początkowym objawem zakażenia SARS-CoV-2 u 7,9% pacjentów.

Znacie kogoś, komu przyszło zmierzyć się z biegunką podczas zakażenia COVID-19?

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl