×

Biały nalot na języku – co oznacza i jak się pozbyć?

Język znany jest jako jeden z najsilniejszych mięśni w ciele. Pomaga nam połykać, rozmawiać i czerpać przyjemność z jedzenia. Zdrowy język powinien być pokryty małymi guzkami (brodawkami) i mieć jednolity różowawy kolor. Jednak Twój język może posiadać na sobie biały nalot, któremu towarzyszyć może nieświeży oddech lub gorzki smak w jamie ustnej. Biały nalot na języku nie oznacza nic dobrego.

Kiedy resztki jedzenia, bakterie i martwe komórki dostaną się między brodawki, a temu towarzyszy stan zapalny, dochodzi do powstania białego nalotu na języku.

To zjawisko może wystąpić w wyniku suchości w ustach, odwodnienia, palenia tytoniu, gorączki i nadmiernego spożycia alkoholu. Spożywanie silnie kwaśnych lub słodkich pokarmów i niewłaściwa higiena jamy ustnej mogą również przyczynić się do rozwoju tego problemu.

Biały nalot na jeżyku może towarzyszyć także niektórym chorobom, takim jak candida, przekrwienie wątroby, toczeń, kiła, pleśniawki i żółtaczka. Może również wystąpić w wyniku stosowania niektórych antybiotyków i leków.

Zazwyczaj biały nalot na języku wskazuje na odwodnienie. Jeżeli zauważysz ten problem u siebie, powinieneś pić dużo wody, naturalnych soków i innych zdrowych płynów. Jeśli utrzymujesz ciało dobrze nawodnione, w naturalny sposób wyeliminujesz problem. Ponadto istnieją różne naturalne zabiegi, które pomogą Ci usunąć białą powłokę i utrzymać czystość oraz zdrowie jamy ustnej.

<a href=pinterest.com">

pinterest.com

Poznaj zatem 10 najlepszych domowych rozwiązań na biały nalot na języku

1. Sól jest jednym z najskuteczniejszych środków do leczenia białego języka

Ze względu na gruboziarnistą naturę sól działa jak skrobak i może usuwać resztki jedzenia i martwe komórki. Co więcej, oferuje silne właściwości antyseptyczne i może zabić bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech.

Powinieneś posypać odrobiną soli język i szorować szczoteczką do zębów przez 1 minutę. Wypłucz buzię ciepłą wodą. Powtórz tę procedurę dwa razy dziennie. W ciągu tygodnia zauważysz znaczącą poprawę.

<a href=pinterest.com">

pinterest.com

2. Probiotyki mogą niwelować biały nalot, gdy jest on efektem działania grzybów candida

Zawierają one kultury L. acidophilus i B. lactis, które mogą kontrolować wzrost grzybów i bakterii w jamie ustnej.

Powinieneś zmieszać proszek jednej kapsułki probiotycznej z wodą. Myj zęby jak zwykle i używaj tego roztworu jako płynu do płukania ust. Następnie powinieneś wypić szklankę wody.

3. Biały nalot na języku – jak się pozbyć? Płukanie jamy ustnej olejem

Popularna technika ajurwedyjska, czyli płukanie jamy ustnej olejem, może zapewnić niesamowite rezultaty w pozbywaniu się białego nalotu z języka, szczególnie gdy jest to spowodowane obecnością grzybów. Może wyeliminować drożdże i wydalić toksyny z organizmu.

Przed myciem zębów rano należy włożyć do ust 1 łyżkę oleju kokosowego. Płucz usta przy użyciu oleju przez 15 minut. Wypluj go, a następnie wypłucz jamę ustną ciepłą wodą. Powtarzaj proces raz dziennie. Uwaga: Nie należy płukać gardła ani połykać oleju.

4. Nadtlenek wodoru ze względu na silne właściwości antybakteryjne, nadtlenek wodoru może zabić bakterie nagromadzone na języku

Co więcej, może wybielić zęby. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy użyć 3% roztworu nadtlenku wodoru i zmieszać go w proporcji 1:2 z wodą. Uwaga: Nie połykaj nadtlenku wodoru!

5. Sok z aloesu zwyczajnego ma działanie przeciwzapalne i lecznicze i jest bardzo skuteczny w leczeniu problemów z jamą ustną

Ma zdolność zabijania bakterii odpowiedzialnych za obecność białego nalotu i nieświeżego oddechu. Wlej do ust 1 łyżkę soku z aloesu. Płucz nim usta przez kilka minut, a następnie wypluj.

6. Gliceryna roślinna jest kolejnym skutecznym lekarstwem na biały nalot

Może także wyeliminować nieświeży oddech. Powinieneś umieścić małą ilość gliceryny roślinnej na języku i szczotkować go miękką szczoteczką do zębów. Następnie wypłucz usta ciepłą wodą. Powtórz tę procedurę dwa razy dziennie.

<a href=pinterest.com">

pinterest.com

7. Biały nalot na języku – jak się pozbyć? Kurkuma

Kurkuma zapewnia silne właściwości antybakteryjne i może zapobiegać rozwojowi bakterii na języku. Należy wymieszać ½ łyżeczki proszku z kurkumy z sokiem z cytryny. Szoruj pastą język przez kilka minut. Następnie wypłucz usta ciepłą wodą. Powtarzaj procedurę raz dziennie przez kilka dni.

<a href=pinterest.com">

pinterest.com

8. Soda oczyszczona

Ze względu na swój złuszczający charakter soda oczyszczona może wyeliminować biały nalot na języku. Ponadto ma zdolność neutralizacji kwasów, dzięki czemu utrzymuje właściwy poziom pH w jamie ustnej.

Zanim przejdziemy od kolejnych porad, warto też poznać więcej informacji na temat języka, bo jak się okazuje to on może wiele powiedzieć o stanie Twojego zdrowia.

9. Srebro koloidalne

Srebro koloidalne może pomóc, jeśli biały nalot na języku jest spowodowany nadmiernym namnażaniem drożdży w jamie ustnej. Oferuje właściwości przeciwgrzybicze, antybiotyczne i przeciwdrobnoustrojowe, a także może wyeliminować nieświeży oddech.

Powinieneś rozcieńczyć srebro koloidalne z wodą w proporcji 1:1. Umieść roztwór w ustach na 5 minut, następnie wypłucz je ciepłą wodą. Powtórz proces  2-3 razy przez kilka dni.

10. Miodla indyjska

Miodla indyjska jest skuteczna w leczeniu białego nalotu na języku, gdyż ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne i może wyeliminować drożdże i bakterie z jamy ustnej. Co więcej, może oczyścić twoją krew i wyeliminować toksyny z twojego ciała. Do kubka z wodą dodaj 1 łyżkę suszonych liści miodli. Gotuj, aż połowa wody odparuje. Pozwól wywarowi ostygnąć, a następnie płucz nim jamę ustną. Powtórz tę procedurę dwa razy dziennie.

Może Cię zainteresować