Kategorie Wiadomości

Biały Dom: Rosjanie mogą użyć broni chemicznej lub biologicznej

W środę rzeczniczka prasowa Białego Domu – Jen Psaki – wspomniała o obawach Białego Domu względem obecnej sytuacji na Ukrainie. Amerykanie zastanawiają się czy Rosja posunie się do tego stopnia aby względem Ukrainy użyć broni biologicznej i chemicznej.

„Teraz, gdy Rosja wysunęła te fałszywe twierdzenia, a Chiny, jak się wydaje, poparły tę propagandę, wszyscy powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, lub na operację pod fałszywą flagą z jej użyciem. To jasny schemat”

Dlaczego Rosja poruszyła ten ten temat

Okazuje się, że władze rosyjskie iż na Ukrainie mieszczą się ośrodki pracujące nad bronią biologiczną. Jednak jak przyznaje sama rzeczniczka jest to zagranie Rosji mające na celu dezorientacje i podłoże do wszczęcia ponownego ataku na Ukrainę. Wyjaśniła, że Stany Zjednoczone nie pracują ani nie posiadają broni biologicznej i chemicznej, w odróżnieniu do Rosji, która zastosowała ją m.in. przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu.

„Odnotowaliśmy fałszywe twierdzenia Rosji dotyczące rzekomych amerykańskich laboratoriów broni biologicznej i rozwoju broni chemicznej na Ukrainie. Widzieliśmy również, jak chińscy urzędnicy powtarzają te teorie spiskowe.”

Jakiego rodzaju może to być broń?

Biały Dom: Rosjanie mogą użyć broni chemicznej lub biologicznej

broń biologiczna – jest to typ broni z użyciem mikroorganizmów patogennych takich jak np. wirus ospy, botulina czy laseczka wąglika.
broń chemiczna – głównym czynnikiem jest związek chemiczny o toksycznych właściwościach. Od 1997 r. jest zakazana przez Konwencję o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów. Do rodzajów broni chemicznej zaliczamy – środki duszące takie jak cyjanowodór, środki parzące jak gaz musztardowy czy gazy bojowe.

Źródła: wiadomosci.onet.pl