×

Poznańscy naukowcy przebadali 1500 ochotników pod kątem przejścia COVID-19. Znamy wyniki

Jaki procent społeczeństwa przechodzi zakażenie COVID-19 bezobjawowo? Odpowiedź na to pytanie postarał się poznać Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Badanie pod kątem przejścia COVID-19 bezobjawowo

Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu już w lipcu ogłosił, że poszukuje ochotników, którzy chcieliby sprawdzić czy przeszli COVID-19 bezobjawowo. Odpowiedź na to pytanie miały dać wytworzone przez organizm przeciwciała.

Pierwszy etap eksperymentu, w którym przebadano w sumie ponad 1500 ochotników z Wielkopolski właśnie się zakończył. Wyniki badania mogą zaskakiwać.

Przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV2, świadczące o przebytym zakażeniu, zaobserwowano zaledwie u 25 osób (1,67% badanej populacji) – podkreśla ICHB PAN

Kto znajdował się w gronie osób, które przechodziły zakażenie COVID-19 bezobjawowo? Zdaniem badaczy najwięcej pozytywnym wyników odnotowano wśród osób, które mają ciągły kontakt z innymi osobami (sprzedawcy, personel medyczny, urzędnicy) oraz osób, które zadeklarowały, że nie przestrzegają rekomendacji sanitarno-epidemiologicznych, tzn. nie przeszły na pracę zdalną, nie noszą maseczek lub nie dezynfekują rąk.

Kolejny etap badań

Przed naukowcami pod kierownictwem dr. Pawła Zamory kolejne etapy badań. Tym razem badacze chcą skupić się na analizie pobranych próbek w celu znalezienia przyczyny różnego charakteru przebiegu zakażenia SARS-CoV-2. Finalnie chcą opracować test predyspozycji do ciężkiego przebiegu COVID-19.

Czy już wkrótce będziemy wiedzieć, kto jest narażony na ciężki przebieg choroby, a kto poradzi sobie z nią zupełnie bezobjawowo? Taka wiedza z pewnością pozwoliłaby uchronić wiele ludzkich istnień przed niebezpiecznym działaniem wirusa.

Źródła: epoznan.pl, www.ibch.poznan.pl

Może Cię zainteresować