Berberys co leczy
Kategorie Medycyna naturalnaZdrowieZiołolecznictwo

Berberys – właściwości, lecznicze, zastosowanie, działanie. Pokonasz m.in. łuszczycę i biegunkę

Berberys, co leczy? – czy słyszałeś o nim? Pewnie nie, a szczerze mówiąc, jest się czym zainteresować.

Berberys to krzak pochodzący z Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, który został naturalizowany w wielu regionach Ameryki Północnej.

Berberys – właściwości

Jagody berberysu tradycyjnie wykorzystywane są do produkcji dżemów i galaretek. Ale zioło ma również długą historię jako środek ludowy na zaburzenia trawienne, w tym zaparcia, biegunkę, niestrawność, zgagę i utratę apetytu. Uważano, że zwiększa żółć przepływową, dlatego był stosowany w leczeniu problemów z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Miejscowo zaleca się leczenie schorzeń skóry, takich jak egzema, łuszczyca i trądzik, a także niewielkie rany.

Uważa się, że czynnymi składnikami berberysu są alkaloidy izochinolinowe, zwłaszcza berberyna. 

Alkaloidy to klasa naturalnie występujących zasad organicznych zawierających azot; inne dobrze znane alkaloidy obejmują morfinę, strychninę, chininę, efedrynę i nikotynę. Alkaloidy w berberysie znajdują się w korzeniu i korze łodygi rośliny.

Berberys – działanie

Chińczycy stosują ziołowe środki zawierające berberynę od ponad 3000 lat, a berberyna jest w tym kraju lekiem bez recepty i stosuje się ją na infekcje żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka bakteryjna. W 1988 r. Hipoglikemiczne działanie berberyny zostało odkryte, gdy berberyna była stosowana w leczeniu biegunki u pacjentów z cukrzycą w Chinach.

Badania pokazują, że stosowanie żelu zawierającego berberynę może zmniejszyć ból, zaczerwienienie, sączenie się i wielkość owrzodzeń u osób z owrzodzeniem.

Berberys – lecznicze

Berberys, co leczy? Cukrzyca

Berberyna wydaje się nieznacznie obniżać poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Wyniki jednego pilotażowego badania 84 pacjentów opublikowanego w 2008 r. sugerują, że przyjmowanie 500 mg berberyny dwa do trzech razy dziennie przez okres do trzech miesięcy może kontrolować poziom cukru we krwi równie skutecznie jak metformina, lek pierwszego rzutu w cukrzycy typu 2.

Berberys, co leczy? Wysoki cholesterol

Istnieją dowody, że berberyna może pomóc obniżyć poziom cholesterolu u osób z wysokim poziomem. Przyjmowanie 500 mg berberyny dwa razy dziennie przez trzy miesiące wydaje się obniżać całkowity cholesterol, LDL lub „zły” cholesterol i poziom trójglicerydów u osób z wysokim poziomem cholesterolu.

W innym badaniu klinicznym 63 pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu losowo podzielono na trzy grupy. Pierwsza grupa była leczona berberyną (1000 miligramów dziennie), druga lekiem na receptę symwastatyną (20 miligramów dziennie), a trzecia kombinacją berberyny i symwastatyny.

Autorzy zgłosili 24-procentowy spadek poziomu LDL u osób leczonych berberyną, 14-procentowy spadek u osób leczonych symwastatyną oraz 32-procentowy spadek w grupie leczonej zarówno symwastatyną, jak i berberyną.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Badania sugerują, że berberyna może obniżyć poziom cukru we krwi, poprawić poziom cholesterolu i trójglicerydów, obniżyć poziom testosteronu i obniżyć stosunek talii do bioder u kobiet z PCOS , zaburzeniem hormonalnym powszechnym wśród kobiet w wieku rozrodczym. 

Berberyna może również poprawić płodność. W badaniu pilotażowym 98 kobiet bez owulacji z PCOS otrzymało berberynę. Owulacja poprawiła się średnio o 25 procent po czterech miesiącach przyjmowania berberyny. Inne badanie opublikowane w  Clinical Endocrinology  wykazało, że kobiety z PCOS, które zostały losowo wybrane do przyjmowania berberyny, miały wyższy wskaźnik ciąż niż metformina lub placebo i mniej skutków ubocznych po 12 tygodniach przed zapłodnieniem in vitro.

Berberys, co leczy? Biegunka

Jednym z najbardziej znanych zastosowań berberysu było leczenie biegunki i czerwonki, a badania w tym celu sięgają co najmniej do połowy XX wieku. W jednym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of Infectious Diseases u osób z biegunką wywołaną przez E. coli, które przyjęły pojedynczą dawkę 400 miligramów berberyny, zaobserwowano 48-procentowy spadek objętości stolca w ciągu ośmiu godzin po leczeniu w porównaniu z grupą placebo.

Berberys – zastosowanie

Entuzjaści Berberysu zalecają zapoznanie się z jagodami poprzez ich sos, galaretkę, sok lub herbatę. Berberys (zwany także  zereshk ) można kupić w niektórych sklepach ze zdrową żywnością lub w Internecie. Aby zachować kolor i jakość, należy przechowywać jagody w lodówce.

Berberys jest dostępny w postaci herbaty, nalewki, kapsułek, płynnych ekstraktów, suszonych ziół i tabletek, a także maści do stosowania miejscowego. Nie ma ustalonej dziennej dawki dla berberysu. Zalecenia wahają się od dwóch gramów do sześciu gramów jagód lub równoważnej ilości w postaci ekstraktu.

Berberys – możliwe efekty uboczne

W dużych dawkach berberys może powodować wymioty, biegunkę, drgawki i niebezpieczne spadki ciśnienia krwi, częstości akcji serca i oddychania. Nie bierz berberysu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli bierzesz antykoagulanty (leki rozrzedzające krew), leki na ciśnienie krwi, leki na cukrzycę, leki moczopędne, antybiotyki i leki przeciwhistaminowe. Berberys pospolity może zmniejszać lub zwiększać skuteczność tych i innych leków.

Przedawkowanie berberysu może powodować podrażnienie nerek. Objawami problemów z nerkami są krwawe zabarwienie moczu, ból podczas oddawania moczu, bóle krzyża lub brzucha oraz gorączka.

Kobiety w ciąży nie powinny używać berberysu, ponieważ może stymulować skurcze macicy i powodować poronienie. Bezpieczeństwo berberysu pospolitego u karmiących kobiet i dzieci jest nieznane i należy go unikać.

Źródło: verywellhealth.com | Fotografie: www.Instagram.com