Kategorie Zdrowie

Ta rakotwórcza substancja znajduje się w powietrzu, którym oddychamy. Sami zobaczcie, co nam grozi

Wszyscy doskonale wiemy, że nasza planeta jest w coraz gorszej kondycji – wysychają rzeki, wymiera więcej gatunków zwierząt, a powietrze, którym oddychamy powoli zaczyna nas truć…

Przed tym ostatnim już od bardzo dawna przestrzegają nas organizacje ekologiczne. Niestety w naszym kraju jest naprawdę źle.

Benzo(a)pireny (B[a]P), czyli wysoce rakotwórcze substancje, już 40-krotnie przekraczają w Polsce normy wyznaczone przez WHO.

Warto dodać, że żadne stężenie tych substancji nie jest bezpieczne dla zdrowia. Z tego powodu określono jedynie ilość Benzo(a)pirenów, która zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów.

Oto jak wygląda średnie stężenie B[a]P w Europie

www.eea.europa.eu
www.eea.europa.eu

76% emisji tych rakotwórczych substancji pochodzi z prywatnych gospodarstw domowych.

PM2.5 to pył, w skład którego wchodzą właśnie B[a]P. Ma on średnicę poniżej 2,5 mikrometra, czyli jest tak mały, że bez trudu dostaje się do naszego układu oddechowego oraz krwiobiegu. Zwiększa tym samym ryzyko wystąpienia nie tylko nowotworów, ale i innych chorób płuc, zawału serca czy też udaru mózgu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia B[a]P jest najbardziej szkodliwy spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Niestety, aż kilkanaście miast w naszym kraju przekracza dobową normę jego stężenia już przez 100 dni w roku. Jest to zdecydowanie najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej.

Europejska Agencja Środowiska wylicza, że każdego roku w naszym kraju umiera przedwcześnie, aż około 50 tysięcy osób z powodu zanieczyszczeń powietrza!

Już ponad połowa najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży znajduje się w Polsce.

Fot. World Health Organization
Fot. World Health Organization

Musimy pamiętać o tym, że nikt inny, ale my sami jesteśmy odpowiedzialni za jakość powietrza, którym oddychamy.

Dlatego nawet tak pozornie mała rzecz, jak jazda do pracy rowerem lub komunikacją miejską zamiast własnym samochodem, może pomóc.

Zawsze ktoś inny może wziąć przykład z nas, a jeżeli i patrząc na niego, chociaż jedna osoba postąpi podobnie… Może to pociągnąć cały łańcuszek.

Nie palmy też śmieci w naszych ogrodach czy piecach i reagujmy na wszystkie szkodzące środowisku zachowania innych ludzi.

Wspólnie naprawdę możemy coś osiągnąć i coś zmienić.

Chyba, że chcemy podzielić los Japończyków lub Chińczyków i nie wychodzić z domu bez masek…

ciekawe.org
ciekawe.org
Źródło: wiadomosci.gazeta.pl | Fotografie: eea.europa.eu, wiadomosci.gazeta.pl, ciekawe.org