Balon żołądkowy pozwala zgubić nawet 30 kg. Zabieg pozwala zdziałać cuda w walce z otyłością
Otyłość stała się chorobą cywilizacyjną. Niektóre źródła podają, że w Polsce na nadwagę i otyłość choruje już ok. 70% społeczeństwa, czego konsekwencje mogą być tragiczne. Możliwości na zrzucenie dodatkowych kilogramów jest wiele. Jedną z mniej powszechnych, ale bardzo skutecznych, jest wykorzystanie balona żołądkowego, czyli tzw. zabieg balonikowania żołądka, który stosowany w leczeniu otyłości. W jakim celu umieszczany jest balon w żołądku? Odpowiedź w dalszej części artykułu.
Otyłość chorobą cywilizacyjną XXI wieku
Jeśli myślisz, że otyłość to jedynie aspekt wyglądu zewnętrznego, to jesteś w ogromnym błędzie. Otyłość potrafi mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Prowadzi do wyniszczenia organizmu i zaburzeń w funkcjonowaniu wszystkich narządów i układów odpowiedzialnych za codzienne funkcjonowanie. Choroby, które należy bezpośrednio powiązać z otyłością, to przede wszystkim miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, niewydolność serca czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Patrząc na potencjalne zagrożenie, jakie niesie za sobą otyłość, aż ciężko uwierzyć, że z falą otyłości zmaga się cały świat, a w tym Polska.
Leczenie otyłości
Pierwszym krokiem w leczeniu otyłości jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety i zwiększenie ilości aktywności fizycznej. Brak efektów może być wskazaniem do leczenia farmakologicznego lub chirurgicznych metod leczenia otyłości. Zaliczamy do nich operacje bariatryczne – balonikowanie żołądka i zmniejszenie żołądka. Pierwsza metoda bywa wstępem do drugiej. Po zredukowaniu masy ciała lekarz może podjąć decyzję o wyciągnięciu balonu i usunięciu części żołądka w celu utrzymania efektów.
Balonikowanie żołądka
Wprowadzony endoskopowo do żołądka silikonowy, bezpieczny dla zdrowia balon, który jest wypełniony solą fizjologiczną lub powietrzem, pomaga zmniejszyć pojemność narządu. W konsekwencji pacjent nie odczuwa tak uciążliwego głodu, a tym samym przyjmuje mniej kcal. Umieszczenie balonu to pomoc w intensywnym i rozsądnym odchudzaniu. Nie jest ono rozwiązaniem na całe życie. Implantacja trwa zwykle pół roku, jednak w niektórych przypadkach jest usuwany wcześniej, zwłaszcza, kiedy u pacjenta dochodzi do szybkiej utraty masy ciała. Uśredniając balonikowanie żołądka pozwala schudnąć około 20-30 kg w czasie kilku miesięcy.
Należy wspomnieć, że balonikowanie żołądka wykonuje się tylko i wyłącznie u osób dorosłych, a wskazaniem jest m.in. BMI powyżej 30 i trudna do ustabilizowania cukrzyca typu 2. Zabieg chirurgiczny nie jest refundowany przez NFZ.