Który element z łazienki gromadzi najwięcej bakterii? Znamy odpowiedź!
Łazienka to przede wszystkim pomieszczenie, które kojarzy nam się z czystością i higieną. Nie każdy jednak wie, że w rzeczywistości jest to także miejsce pełne różnego rodzaju zarazków! Gdzie gromadzi ich się najwięcej? Od razu uprzedzamy, że wcale nie jest to sedes. Odpowiedź może Cię zaskoczyć.
Gdzie gromadzi się najwięcej bakterii w łazience? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, przeprowadzono badanie
Firma badawczo-przeglądowa z siedzibą w Los Angeles, Safe Home, przeprowadziła badanie, którego celem było wskazanie elementu znajdującego się w łazience, który gromadzi największą ilość bakterii. Badacze wzięli pod lupę trzy zasłony prysznicowe i przebadali blisko 500 osób. Jak się okazało, organizmy mikrobiologiczne żyją aż 60 razy dłużej na zasłonach prysznicowych niż sedesach, które większość ludzi uważa za największe skupisko zarazków. Wniosek nasuwa się sam. Zasłony prysznicowe są najbrudniejszą powierzchnią w łazience.
Na skupisko bakterii na zasłonach prysznicowych składają się pałeczki gram-dodatnie i gram-ujemne, które w przeciwieństwie do tych pierwszych są szkodliwe dla zdrowia człowieka i mogą być odporne na antybiotyki.
Przyczyna wzrostu bakterii pod prysznicem
Badacze nie mają wątpliwości, że na kąpieli pod prysznicem w przypadku wielu ludzi się nie kończy, co potwierdziły odpowiedzili uczestników badania. Po przepytaniu ankietowanych okazało się, że pod prysznicem:
- 83% mężczyzn i 73% kobiet oddaje mocz
- 61% osób uprawia seks
- 65% osób goli się
- 33% osób myje zęby
Nie ma jedna naukowych dowodów na to, że którykolwiek z tych punktów przyczynia się do wzrostu liczby bakterii na zasłonach prysznicowych. Co zatem jest tego powodem? Bakterie pochodzącą z odchodów mają niezwykłą zdolność rozprzestrzeniania się. Rozprzestrzeniają się po całej łazience – potrafią być na ręcznikach, szczoteczkach do zębów czy wspomnianych gorących, wilgotnych i często zacienionych zasłonach prysznicowych, które są idealnym miejscem do namnażania się zarazków. Można temu w prosty sposób zapobiec, a przynajmniej znacznie ograniczyć ten proces. Wystarczy zamykać deskę sedesową podczas spłukiwania odchodów.
Czy gromadzone w łazience bakterie mogą być dla nas szkodliwe?
Czy duże skupisko bakterii w łazience może mieć wpływ na nasze zdrowie? Odpowiedzi na to pytanie udzielił dr Charles P. Gerba, mikrobiolog i profesor na Uniwersytecie Arizony.
Wykryto niektóre patogeny oportunistyczne, ale dla zdrowych osób nie powinno to stanowić problemu
Bakterie mogą z kolei zainfekować rany i zaostrzyć choroby u osób, które mają osłabiony układ odpornościowy. Nie mniej jednak z zdecydowanej większości przypadków są niegroźne dla gospodarstw domowych. Znacznie gorsza i niebezpieczna w tym przypadku jest pleśń, która podobnie jak zarazki rozwija się w środowisku wilgotnym. Długotrwałe narażenie na pleśń wiąże się z takimi problemami jak: przewlekły kaszel, wysypka, ból gardła czy podrażnienie oczu.