×

Poddali analizie dwadzieścia zużytych maseczek jednorazowych. Wyniki są zatrważające

Nastały czasy, kiedy praktycznie każde wyjście z domu wiąże się z zabraniem ze sobą maseczki w celu zakrycia ust i nosa. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy oraz podczas jazdy publicznym transportem.

Niemieccy badacze postanowili zbadać, co osiada się na maseczkach podczas jazdy publicznym transportem. Wyniki są zatrważające!

Maseczki pełne… bakterii!

Badanie zostało przeprowadzone przez niemiecki magazyn konsumencki K-Tipp. Pod lupę wzięto dwadzieścia zużytych maseczek jednorazowych, które były użytkowane przez osoby dojeżdżające do pracy środkami masowej komunikacji publicznej. Wyniki mogą dawać do myślenia i jednocześnie budzić niepokój.

Zużyte maseczki były pełne bakterii i pleśni. Zdaniem ekspertów wszystkiemu winne jest wilgotne i ciepłe środowisko w połączeniu z oddechem. Taka „mieszanka” ma prowadzić do tego, że drobnoustroje i grzyby bardzo szybko się mnożą.

Wilgotne, ciepłe środowisko i oddech osoby noszącej maseczkę to nie jedyny czynnik przemawiający za powstawaniem drobnoustrojów i grzybów. Niestety, wiele osób wymienia maseczki zbyt rzadko. Zdarza się, że niektórzy noszą jedną maseczkę przez kilka dni, a nawet tygodni. Noszą, bo wiedzą, że unikną w ten sposób wszelkich nieprzyjemności w postaci chociażby mandatu, nie biorąc pod uwagę niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą takie podejście do zakrywania ust i nosa.

Maseczki są skuteczne tylko wtedy, gdy używamy ich w sposób prawidłowy. Eksperci ostrzegają, że należy je wymieniać wtedy, kiedy pod wpływem oddechu staną się już wyraźnie wilgotne.

Pamiętajmy więc o tym, by rozważnie korzystać z maseczek. Najlepiej mieć przy sobie zapasowe sztuki. Tak, żeby zawsze móc wymienić tę, którą akurat mamy na twarzy.

Jak często należy zmieniać maski?

Wszystko zależy tutaj od rodzaju maseczki. Są modele jednorazowego użytku (oznaczenie NR), które z reguły są przeznaczone do 8 godz. użytkowania  i wielokrotnego użytku (oznaczenie R), jak chociażby maski antysmogowe, w których trzeba regularnie wymieniać filtr co 28 dni lub częściej. Pamiętajmy, że maseczki są skuteczne tylko i wyłącznie wtedy, gdy użytkujemy je w określony i prawidłowy sposób. Na szczególną uwagę zasługują tutaj maseczki jednorazowe, z których korzysta znaczna część społeczeństwa. Najlepiej mieć przy sobie zapasowe sztuki takowych maseczek, dzięki czemu będziemy mogli wymienić noszoną maseczkę wtedy, gdy ta pod wpływem oddechu stanie się wyraźnie wilgotna.

Źródła: K-Tipp, www.o2.pl

Może Cię zainteresować