Kategorie Zdrowie

Lepsze oceny w szkole dzięki… okularom. Obserwacje zaskoczyły nawet doświadczonych specjalistów

Najnowsze wyniki badań z USA zaskoczyły nawet najbardziej doświadczonych specjalistów. Nie mamy więc najmniejszych wątpliwości, że zaskoczą również Ciebie. Badanie wykazało, że okulary ułatwiają zdobywanie lepszych wyników w nauce. Tyczy się to również, a zwłaszcza uczniów, którzy mają problemy w nauce, ale nie tylko…

Noszenie okularów może mieć bezpośredni wpływ na to, jakie oceny zdobywamy w szkole

Szeroko zakrojone badanie amerykańskich naukowców z Johns Hopkins Wilmer Eye Institute, których celem było zbadanie wpływu okularów na edukację, zostało opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma medycznego „JAMA Ophthalmology”.

Największe w tym temacie badania zostały przeprowadzone na grupie 64 tys. uczniów podstawówek (od 3 do 7 klasy), z czego 1/4 badanych uczniów miała problemy ze wzrokiem. Na potrzeby badania 8 tys. dzieci i nastolatków otrzymało nowe pary okularów. Co się okazało?

Uczniowie, którzy nosili okulary, zaczęli osiągać lepsze wyniki w testach językowych i matematycznych. Największą poprawę zauważono u dziewczynek, które nie nosiły wcześniej okularów, uczniów szkół specjalnych i uczniów, którzy mieli trudności w nauce.

Lepsze oceny w szkole dzięki… okularom. Obserwacje zaskoczyły nawet doświadczonych specjalistów
Pxfuel

Największą poprawę wyników w nauce zaobserwowano wśród dziewczynek, które wcześniej nie nosiły okularów, a także u uczniów szkół specjalnych oraz osób mających trudności w nauce.

Udało się nam jednoznacznie wykazać, że zapewnienie okularów uczniom, którzy ich potrzebują, pomaga im odnosić większe sukcesy w szkole… Okulary przyniosły największe korzyści tym dzieciom, które najbardziej ich potrzebowały – zwłaszcza tym, które wcześniej miały problemy w szkole – wyjaśnia dr Megan Collins z Wilmer Eye Institute i Johns Hopkins Consortium for School-Based Health Solutions

Lepsze oceny w szkole dzięki… okularom. Obserwacje zaskoczyły nawet doświadczonych specjalistów
Max Pixel

Zauważono, że pozytywny wpływ noszenia okularów na oceny w szkole utrzymywał się przez około 2 lata. Jak to wytłumaczyć? Badacze uważają, że w ciągu dwóch lat część uczniów przestała regularnie nosić okulary, wyrosła z nich lub zgubiła. Finalnie odbiło się to negatywnie na ocenach.

Badania dają do myślenia…

Tak zaskakujące wnioski naukowców powinny otworzyć oczy rodzicom dzieci, a przede wszystkim wyczulić ich na potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na regularne badanie wzroku u dzieci. Wiele wskazuje bowiem na to, że dopasowanie odpowiednich okularów dla swojej pociechy może mieć pozytywny wpływ na wyniki osiągane przez dziecko w nauce.

Źródła: JAMA Ophthalmology