×

Obiecujące wyniki badań nad szczepionką Sputnik V. Jest dużo bardziej skuteczna niż sądzono

Dobre wieści odnośnie szczepionki Sputnik V. Badacze wykazali, że preparat już po podaniu jednej dawki może wywołać znaczącą odpowiedź immunologiczna przeciwko COVID-19 u osób, które wcześniej przechodziły zakażenie SARS-CoV-2. Wyniki badania opublikowano 13 lipca w Cell Reports Medicine.

Badanie

Bardzo możliwe, że badanie nigdy nie doszłoby do skutku, gdyby nie obecna sytuacja na świecie i związana z nią ograniczona podaż szczepionek i nierówna dystrybucja. W konsekwencji współczynniki osób zaszczepionych w różnych zakątkach świata niekiedy diametralnie się od siebie różni. Aby zminimalizować te różnice i zaszczepić jak największą część światowej populacji, niezależni naukowcy z Fundación Instituto Leloir-CONICET w Buenos Aires w Argentynie postanowili wziąć pod lupę szczepionkę Sputnik V. Celem badaczy było przede wszystkim zweryfikowanie jej działania i skuteczności.

W celu zoptymalizowania strategii szczepień organy ochrony zdrowia potrzebują rzetelnych i wiarygodnych informacji na temat odpowiedzi immunologicznej na jedną, jak i dwie dawki danej szczepionki. W tym przypadku dawki szczepionki Sputnik V. Już poprzednie badanie wykazało, że dwie dawki szczepionki Sputnik V wykazują bardzo wysoką skuteczność na poziomie 92%. Jak ma się do tego jedna dawka preparatu? W sytuacji gdyby skuteczność po podaniu jednej dawki szczepionki była równie wysoka, mogłoby to znacznie przyspieszyć zaszczepienie i ochronę większej części populacji. Odpowiedź na to pytanie miało dać badanie.

W badaniu wzięło udział 289 osób pracujących w ochronie zdrowia w Argentynie. W ciągu pierwszych trzech tygodni od podania pierwszej dawki szczepionki 94% uczestników wytworzyło przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2, podczas gdy u 90% badanych wykryto przeciwciała neutralizujące zdolność wirusa do infekowania komórek. Trzy tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki przeciwciała IgG wytworzyli już wszyscy uczestnicy badania. Jest jednak coś jeszcze, na co należy zwrócić uwagę.

W przypadku osób, które wcześniej chorowały na COVID-19, poziom przeciwciał był znacznie wyższy już po jednej dawce szczepionki niż u osób w pełni zaszczepionych, które wcześniej nie chorowały na koronawirusa SARS-CoV-2. Oznacza to, że druga dawka szczepionki w przypadku osób, które przeszły wcześniej chorobę, może nie dawać widocznej korzyści (nie być konieczna).

Wciąż konieczne są jednak dalsze badania, które pozwolą ocenić m.in. czas trwania odpowiedzi immunologicznej, a przypomnijmy, że do zatwierdzenia preparatu w UE Europejska Agencja Leków (EMA) potrzebuje kompletnego zestawu danych.

Szczepionka Sputnik V

Sputnik V, podobnie jak szczepionka Astra Zeneca czy Johnson & Johnson, jest szczepionką wektorową. Oznacza to, że nieszkodliwy adenowirus jest używany jako tzw. wektor w celu przetransportowania informacji genetycznej koronawirusa do organizmu. Organizm osoby zaszczepionej rozpoznaje wprowadzony materiał genetyczny jako ciało obce i sam wytwarza przeciwciała oraz specyficzne limfocyty T. Co więcej, przy prawidłowym stosowaniu szczepionki wektorowe są bardzo niezawodne i mniej skomplikowane niż szczepionki mRNA, ponieważ można je przechowywać w zwykłej lodówce.

Źródła: Sputnik V Vaccine Elicits Seroconversion and Neutralizing Capacity to SARS CoV-2 after a Single Dose; Andres H. Rossi, Ph.D.; Diego S. Ojeda, Ph.D. ; Augusto Varese, Ph.D.; Jorge Geffner, Ph.D.; Marina Pifano, Ph.D.; Andrea V. Gamarnik, Ph.D. ; https://www.cell.com/cell-reports-medicine/fulltext/S2666-3791(21)00208-1?utm_source=EA
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować