Kategorie KoronawirusZdrowie

Badanie: Rok po hospitalizacji z powodu COVID-19 co trzeci pacjent wciąż ma zmiany w płucach

Pierwsze zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zgłoszono pod koniec grudnia 2019, a więc blisko 1,5 roku temu. Od tego czasu wirusem zaraziły się miliony ludzi na całym świecie. Część przeszła zakażenie bezobjawowo lub łagodnie. Są też tacy, w przypadku których konieczna była hospitalizacja – najczęściej z powodu wywołanego zapalenia płuc. Zapalenia, które zostało częściowo poznane, dzięki czemu można je coraz skuteczniej leczyć. Zdarza się jednak, że zmiany, jakie wyrządził COVID-19 pozostają na dłużej.

Jak długo potrafią utrzymywać się skutki uboczne po przechorowaniu COVID-19? Miesiąc? Dwa? Pół roku? Rok? A może jeszcze dłużej? Nie ma na to pytanie jednoznacznie odpowiedzi. Choć wielu pacjentów wypisanych ze szpitala po ciężkiej infekcji wirusem SARS-CoV-2 zdaje się wracać do pełnego zdrowia, nie brakuje osób, w przypadku których COVID-19 zostawił ślad na znacznie dłużej. Zdecydowanie dłużej, o czym informuje “The Lancet Respiratory Medicine”.

COVID-19 can be treated in 48 hours | Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej OPTIMA w Przemyślu

Badacze z University of Southampton pod przewodnictwem prof. Marka Jones’a wraz ze specjalistami z Wuhan w Chinach pod przewodnictwem dr Yihua Wang’a postanowili zbadać naturalną historię wyzdrowienia z ciężkiego zapalenia płuc wywołanego wirusem SARS-CoV-2 od roku po hospitalizacji

Badaniu poddano 83 pacjentów, którzy zostali wypisani ze szpitala po ciężkim zapaleniu płuc wywołanym wirusem SARS-CoV-2. Stan zdrowia pacjentów był badany kilkukrotnie – kolejno po trzech, sześciu, dziewięciu i dwunastu miesiącach od wypisania ze szpitala. Na każdym z badan wykonywano pomiary czynności płuc, tomografię komputerową klatki piersiowej, a także test marszu, którego celem było sprawdzenie zdolności do wysiłku pacjentów.

Co się okazało? W przypadku większości pacjentów w okresie 12 miesięcy od momentu wypisania ze szpitala nastąpiła poprawa w zakresie objawów. Po tym czasie większość pacjentów całkowicie wyzdrowiała. Były jednak wyjątki.

Badanie: Rok po hospitalizacji z powodu COVID-19 co trzeci pacjent wciąż ma zmiany w płucach
Wikimedia Commons

Pięć procent mimo upływu roku wciąż zgłaszało duszności. U jednej czwartej pacjentów tomografia komputerowa wciąż wskazywała na niewielki zmiany w płucach. W jednej trzeciej przypadków (zwłaszcza w przypadku kobiet) czynność płuc wciąż była obniżona, o czym świadczyła obniżona zdolność przenoszenia tlenu do krwi.

Wydaje się, że większość pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc wywołanym przez COVID-19 w pełni wyzdrowiała, chociaż w przypadku niektórych pacjentów trwało to wiele miesięcy. Kobiety częściej wykazywały trwałe pogorszenie wyników testów czynności płuc i potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, czy istnieje różnica w rekonwalescencji pacjenta zależna od płci. Nie wiemy jeszcze, co dzieje się po 12 miesiącach i będzie to wymagało kontynuowania badania – powiedział współprowadzący badania Mark Jones

Dlaczego tego typu badania są tak ważne?

Po pierwsze, nasze badania dostarczają dowodów na to, że konieczna jest rutynowa obserwacja oddechowa pacjentów hospitalizowanych z powodu zapalenia płuc w COVID-19. Po drugie, biorąc pod uwagę czas niezbędny niektórym pacjentom do wyzdrowienia, wydaje się, że potrzebne są badania nad tym, czy programy ćwiczeń pomagają pacjentom szybciej wyzdrowieć. Wreszcie – potrzebujemy strategii leczenia, aby zapobiec rozwojowi długoterminowych zmian w płucach, powiązanych z COVID-19 – dodał Dr Yihua Wang z University of Southampton

_________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: pulsmedycyny.pl
Fotografie: www.youtube.com