×

Naukowcy przebadali 18 popularnych piw w Polsce pod kątem pozostałości pestycydów

Czy popularne w Polsce piwa są „czyste”? A może pijąc piwo nieświadomie spożywasz także glifosat lub pozostałości któregoś z 500 innych, stosowanych pestycydów? Instyut Spraw Obywatelskich i Food Rentgen postanowił poznać odpowiedź na to pytanie. W tym celu przyjrzał się dokładnie 18 popularnym w naszym kraju piwom. Raport „Prześwietlamy: Polskie Piwa” budzi niepokój.

Zanieczyszczenia dostępne w polskich produktach spożywczych

Jakiś czas temu bardzo głośno zrobiło się o zanieczyszczeniach, które znaczące ilości wykryto w polskiej żywności. Przypomnijmy, że rakotwórczą substancję wykryto m.in. w kaszy jaglanej, w której normę przekroczono ponad 40-krotnie! Niebezpieczny związek wywołujący nowotworywykryto także w kaszy gryczanej. Na 10 przebadanych kasz zaledwie 4 były zupełnie wolne od glifosatu – związku chemicznego, który jest stosowano jako aktywny składnik w środkach zwalczających chwasty, m.in. kontrowersyjnego środka Roundup.

Nadszedł czas na przebadanie polskich piw

Inspiracją na przebadanie polskich piw pod kątem obecności glifosatu była akcja przeprowadzona kilka lat temu przez monachijski Instytut Środowiska. Przebadano wówczas pod kątem obecności pozostałości glifosatu 14 popularnych na rynku niemieckim piw. Co się okazało? Resztki glifosatu występowały niemal w każdym piwie!

Kiedy z propozycją zajrzenia pod kapsle piw produkowanych w Polsce zwrócił się do Programu FoodRentgen Instytut Spraw Obywatelskich, uznaliśmy to za dobry pomysł i wspólnie podjęliśmy się tego przedsięwzięcia – mówi Marcin Galicki, współzałożyciel akcji FoodRentgen

Badanie

Badanie zostało przeprowadzone w jednym z najlepszych tego typu laboratoriów w Europie, które mieści się w Zakładzie Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Pod lupę wzięto następujące piwa: Ciechan Lagerowe Niefiltrowane, Mocne Jasne Eksportowe, Pils Amber Chmielowy, Noteckie, Perła Chmielowa Pils, Łomża Jasne, Karmi Classic, Tyskie, Lech Premium, Lech Free, Żywiec Premium, Żywiec 0,0%, Warka Strong, Królewskie, Okocim Jasne, Okocimskie, Harnaś Jasne Pełne i Piast Wrocławski.

Naukowcy wykonali 27 badań. 18 z nich miało dać odpowiedź na pytanie, czy w piwach są pozostałości glifosatu, a 9 na obecność pozostałości 500 różnych innych pestycydów.

Wnioski

Tylko w jednym piwie znaleźliśmy pozostałości glifosatu na poziomie 0,04 mg/l produktu. Wszystkie pozostałe piwa były czyste – zauważa Marcin Galicki

Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, Rafał Górki, podkreśla jednak, że ilość pozostałości glifosatu nie była w tym przypadku znacząca. O ile została więc przekroczona norma? To dobre pytanie, na które chyba nikt nie jest w stanie udzielić odpowiedzi. Wynika to z polskiego i unijnego ustawodawstwa, w którym uwzględniony najwyższy dopuszczalny poziom tylko i wyłącznie dla produktów prostych. Nie ma natomiast mowy o normach w produktach złożonych, czyli produktach składających się z co najmniej 2 składników. Takim produktem jest właśnie piwo.

Z pewnością łatwiej byłoby określać poziom czystości piw, gdyby taka norma istniała. Byłoby to korzystne zarówno dla producentów, jak i konsumentów – podkreśla Rafał Górski

Dokładny raport  z badania znajdziesz TUTAJ.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować